12 Haziran 2022 Pazar

Pir Ahmet Efendi 25. Ulusal, 5. Uluslararası Kültür Festivali Sofça Köyü’nde gerçekleştirildi. Kültür Festivali Mustafa Özaslan ve Musa Eroğlu, seslendirdiği türkülerle devam etti.

Sofça Köyü Pir Ahmet Efendi Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından organize edilen Pir Ahmet Efendi 25. Ulusal, 5. Uluslararası Kültür Festivali Sofça Köyü’nde gerçekleştirildi.

Kültür Festivalinde konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, geçmiş yıllarda milletvekilliği döneminde de bu kültür festivaline katıldığını ancak o dönemde tören alanında çevre illerin belediyelerin çadır ve stantlarının ismini görünce üzüldüğünü ifade etti. Başkan Işık, “2019 yılında belediye başkanı olduktan sonra dernek başkanımız başta olmak üzere bu camiadan hangi vatandaşımız belediyemize gelerek bir talepte bulundu ise mümkün olduğunca geri çevirmedik. O günden beri buranın imarı, alt ve üst yapısı ile şehrimize yakışır hale getirmek hem de değerli canların bu kültürlerini yaşatmaları için belediyemizin katkısını esirgemedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Allah bundan sonra birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

‘Anadolu erenleri bu toprakları Türkleştiren, vatan yapan Türk milletinin köklerini bu topraklara diken insanlardır’ sözleri ile konuşmasına başlayan Kütahya Valisi Ali Çelik, Kalburcu Pir Ahmet Efendi’nin de bu erenlerden bir tanesi olduğunu belirtti. Vali Çelik, “Bugün de hala manevi ruhunu üzerimizde hissediyoruz. Şuanda biriz, beraberiz. Her noktadan vatandaşımızın buraya gelmesi için vesile oldu Pir Ahmet Efendi. Bu anlamda da rahmet ve minnetle anıyoruz. Bir aradalığımız, beraberliğimiz ve bu anma etkinlikleri sonsuza kadar Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece devam eder. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmalarının ardından il protokolü Pir Ahmet Efendi Türbesini ziyaret etti.

Etkinlikler Mustafa Özaslan ve Musa Eroğlu’nun konseri ile devam etti.

Pir Ahmet Efendi 25. Ulusal, 5. Uluslararası Kültür Festivaline Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İçişleri Bakanı Danışmanı Ali Arif Özzeybek, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, MHP KAÇEP Kütahya Komisyon Başkanı Hülya Öztürk, MHP İl ve Merkez İlçe yöneticileri, siyasi parti il başkanları, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 812