26 Mayıs 2022 Perşembe

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi bu yıl Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor. UCLG-MEWA kongresine katılan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, yapılan seçimde UGLC-MEWA yönetimin saymanı olarak yer aldı.

25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Genel Kurulu, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Kurulu ve Küresel Tarım Forumu Konya’da devam ediyor.

15 ülkeden belediye başkanlarının ve yerel yöneticilerin katıldığı açılış programı Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Sekreteri Mücahit Sami Küçüktığlı, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve çevrimiçi bağlantıyla toplantıya katılım sağlayan UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’ın konuşmalarıyla başladı.

Kongreye katılım sağlayan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, yaptığı konuşmada “Geride bırakılan yaklaşık iki yıllık pandemi süreci tüm dünyanın üretmesi gerektiğini ve üretimin başında öncelikle tarımın gelmesi gerektiğini bizlere öğretti. Konya, Türkiye’nin tahıl ambarı dediğimiz önemli üretim merkezlerimizden biri. Kütahya ve birçok ilimiz de Konya kadar olmasa da ciddi üretim yapan önemli tarım kentlerimizden. Özetle bu toplantıda UGLC MEWA kongresinin yanında AGRICITIES’in ve Küresel Tarım Forumu’nun gündem maddesi olarak alınıp gerçekleştirilecek olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

İlk gün yapılan yönetim organları seçiminde UCLG-MEWA yönetiminde Sayman olarak görev alan Başkan Işık, çalışmaların aynı hızla devam edeceğini ifade ederek, ULCG-MEWA yönetimine seçilmekten dolayı onur duyduğunu söyledi.

Başkan Işık, kongre sonunda ziyaret ettiği Konya Büyük Şehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile bir araya geldi. Başkan Işık, Avrupa Seramik Şehirleri Ağı yolunda, Kütahya Belediyesi öncülüğünde kurulum çalışmaları devam eden Türkiye Seramik Şehirleri Ağı Birliği hakkında Konya BB Altay ile görüştü.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile birlikte UCLG-MEWA Kongresine katılan Kütahya Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci, Kongre süresince, iyi uygulama örnekleri arasında Kütahya Belediyesi'nin yürüttüğü uluslararası kültür projeleri deneyimlerini paylaşacak.

Ayrıca, Kongre çerçevesinde UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi tarafından birer panel ile UCLG Learning & UCLG-MEWA Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetim Komitesi tarafından Desantralize İşbirliği 4. Öğrenme Modülü Eğiticilerin Eğitimi etkinliği gerçekleştirilecek.

Kongrede; UCLG-MEWA başkanlık divanı ile yönetim organlarında görev alacak ve UCLG Dünya Teşkilatı yönetim organlarında UCLG-MEWA’yı temsil etmek üzere önerilecek üyeler belirlendi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 636