14 Mayıs 2022 Cumartesi

Kütahya Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle, Kütahya’da kurulu bulunan tüm engelli dernekleri ve engelli vatandaşlarımızla düzenlenen yemek ve eğlence programında bir araya geldi. Programda konuşan Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, belediyenin engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları hakkında bilgi verirken, engelli vatandaşların manuel ve akülü tekerlekli araçlarını ücretsiz olarak Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nde yapılacağını söyledi.

Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesislerinde düzenlenen yemek ve eğlence programında bir araya gelen engelli dernekleri ve engelli hemşehrilerimiz gönüllerince eğlendiler. Programa katılan ve engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, “Engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın artması, sosyal ve ekonomik yönden karşılaşılan sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla ülkemizde ve dünyada her yıl 10-16 mayıs tarihleri arasında engelliler haftası olarak ilan edilmektedir. Sosyal hayata katılmakta zorlanan doğuştan veya sonradan engelli olan hemşehrilerimizin evlerinde kısıtlı kalmadan, sağlıklı bireylerle birlikte yaşamlarını sürdürebilmeleri için üretken belediyecilik anlayışımız gereği yoğun mesai harcıyor, yenilikçi hizmetlerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

Son 3 yılda belediye tarafından planlanan ve yapımına başlanan pek çok hizmetin erişebilirlik kriterlerine uygun şekilde projelendirildiğini ifade eden Başkan Vekili Damcı, “Bundan sonra yapılacak her türlü hizmet binası sosyal donatı alanında da aynı hassasiyetle devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. 31 Mart Mahalli idareler seçimleri sonucu Kütahya halkının teveccühü ile Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık öncülüğünde göreve gelmemizin hemen akabinde sizlerden gelen talep ve öneriler doğrultusunda Hezar Dinari Kültür Merkezi ve Belediye Hizmet Binamızda gerekli düzenlemeleri yaparak, erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanmış binalar haline getirdik. Sosyal tesislerimizde yaptığımız iyileştirmelerle sizlerin buralara kolay erişebilmeniz için büyük bir hassasiyet gösterdik. Bugün belediyemizin sosyal tesislerinde aynı sofrada sizlerle birlikte yan yana oturabiliyoruz” dedi.

Engelsiz Yaşam Merkezinin yakın sürede hizmete gireceğini belirten Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, “Kütahya’da kentsel dönüşüm kapsamında tamamlanan, ilimizin yakın gelecekte merkezlerinden birisi haline gelecek olan ve 2022 yılında Hilalkent Mahallesi olarak kurulan 1453 konutlarının bulunduğu bölgeye belediyemizce yapılan protokol kapsamında Yaman Türk Vakfı tarafından inşası tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezimizi çok yakında hizmete açacağız. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz, İş Kur ve Belediyemiz işbirliğinde, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe destek alınarak 2 milyon 900 bin liralık bir projeyi başlattık. Söz konusu merkezde engelli vatandaşlarımızın iş olanaklarına ve yeteneklerine uygun bir şekilde mental ve fiziksel rehabilitasyon hizmeti alarak meslek edinmeleri sağlanacak. Bu uygulama, Türkiye’de engelli istihdamına bütüncül bir yaklaşım getiren ilk uygulama olacaktır. Söz konusu proje, şehrimize ve şehrimizde yaşayan engelli bireylerimiz için hayırlı bir hizmet olacak” dedi.

Sosyal belediyecilik projelerinin hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Başkan Vekili Damcı, Kütahya’da faaliyet gösteren 287 özel halk otobüsünün tamamı erişebilir hale getirildiğini ve engelli vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi. Başkan Vekili Damcı, “Bu otobüsler belediyemize ait olmamakla birlikte, zamanında şahıslara verilmiş, şoförler belediyenin personeli olmamakla birlikte otobüsün çalışanı ya da sahibi olmuştur. Belediye olarak bizlerde bunun ancak denetimini yapıyoruz. Bu denetimlerde son dönemde yaptığımız yönetmelik değişikliğiyle denetimleri sıklaştırdık. Şehir genelinde toplam 326 adet parkımızın tamamını engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirdik. Yeni yapacağımız parklarımızda da aynı özeni gösteriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın talepleri halinde tekerlekli sandalye, gözlük, dijital işitme cihazı, beyaz baston, ayakta durma sehpası, ilaç ve bunun gibi ihtiyaç yardımı yapmaya devam ediyoruz” dedi.

7-14 Ocak beyaz baston görme engelliler haftası nedeniyle Kütahya’da bulunan görme engelli derneklerine 100 adet tekerlekli beyaz baston hediye edildiğini ifade eden Başkan Vekili Damcı, konuşmasının devamında, “Talep edilen ve tespit ettiğimiz kendi ihtiyacını göremeyecek bakıma muhtaç engelli yaşlı ailelerimizin evlerine soba gazı zehirlenmelerini önlemeye yönelik karbon monoksit dumanını algılayan duman sensörleri yerleştirdik. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın durumlarına ve taleplerine bağlı olarak ev temizliği hizmeti vermeye devam ediyoruz. İhtiyaç sahipleri vatandaşlarımızın evlerine günlük kişi başı olacak şekilde bir öğün 4 kap sıcak yemek yardımı yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz 3 yıllık dönemde Hilal Kart Projesi ile 37 bin aileden 107 bin vatandaşımıza sosyal destek sağladık. Bereket Kart Uygulaması ile 2022 yılında 3 bin kadın vatandaşımıza sosyal destek sağladık. Kütahya Belediyesi olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında, vatandaştan yana olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Vekili Damcı son olarak “Engelli vatandaşlarımızın kullandığı manuel ve akülü tekerlekli sandalyeleri, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğümüzde, randevu almak şartı ile bakım, tamir ve tadilatlarını ücretsiz olarak yapacağız” sözleriyle, engelli vatandaşlara yeni hizmeti duyurdu.

Programa, Kütahya Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Damcı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Murat Kırbaç, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Fatma Uz, Kütahya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Keziban Çolak, Kütahya’da kurulu olan tüm engelli dernek başkan ve yöneticileri ile engelli vatandaşlarımız katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 726