13 Nisan 2022 Çarşamba

Dünyada ayakta kalan ender Darülkurra’lardan bir tanesi olan Kütahya Cafer Paşa Darülkurrası’nda restorasyon çalışmaları tamamlanırken, çevre düzenleme 1. etap uygulaması başladı. Çalışmaları Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yerinde inceledi.

59 envanter numaralı I. grup anıtsal mimari örneği Darülkurra’nın restorasyon uygulaması tamamlandı. Darülkurra çevre düzenleme projesi Koruma Bölge Kurulunca onaylandı ve 1. etap uygulaması bugün başladı.

Yapılan çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Işık, “Dünya üzerinde nadir şekilde ayakta kalan Kur’an-ı Kerim okuma yeri olan Kütahya Cafer Paşa Darülkurrası’nı yeniden ayağa kaldırarak önemli bir işe hizmet etmiş olacağız. Tarihimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak bizleri mutlu ve memnun ediyor. Yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesi sonrasında Darülkurra aslına uygun olarak hizmet verecek. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Oldukça dikkat çekici özenli bir mimarisi bulunan yapı, Kütahya’da Klasik Osmanlı mimarisinin ender örneklerinden biri olarak sanat tarihi açısından önemli bir yere sahip. Darülkurra 1579-1582 yıllarında inşa edilmiş olup, günümüzde Balıklı Mahallesinde evler arasında sıkışmış ve harap bir durumda varlık savaşı vermekte iken Kütahya Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak Kur’an Okuma Yeri olarak işlevine devam edecek.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 569