9 Mart 2022 Çarşamba

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kütahya Belediyesi Bergüzar Kadın Sesleri Türk Halk Müziği Topluluğu konser verdi. Konserde Kütahya Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu okuduğu kadın şiirleri ile geceye renk kattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kütahya Belediyesi bünyesinde oluşturulan Bergüzar Kadın Sesleri Türk Halk Müziği Topluluğu ilk konserini Hezar Dinari Kültür Merkezinde verdi.
“Peygamber efendimizin ‘Cennet, anaların ayağı altındadır’ hadisi şerifinden de yola çıkarak, genelde tüm Dünya kadınlarının, özelde ise cefakâr, vefakâr Anadolu kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim” sözleri ile konuşmasında başlayan Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı; “Geçtiğimiz yıl Ahmet Yakupoğlu Kültür ve Sanat Yılı olarak adlandırmış olduğumuz etkinliklerimizin bu yıl ki isminin, Büyük Zaferin 100. Yılı olması münasebeti ile “100.Yıl Kültür Etkinlikleri” olarak değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Bu vesile ile Büyük zaferin 100. Yılı kapsamında Kütahya halkımızın birbirinden önemli ve anlamlı etkinliklerle buluşturma çabası içerisindeyiz. Bu kapsamda, belediyemiz bünyesinde bir T.H.M. Topluluğu, T.S.M. Topluluğu, Halk Oyunları Topluluğu, Tiyatro Topluluğu ve Mehteran Takımımızı oluşturarak, bu toplulukları kurumsal bir yapıya kavuşturduktan sonra bir ‘Kültür Sanat Akademisi’ çatısı altında toplayacağız. Ülkemizin her köşesinde ve umuyoruz ki birçok uluslararası etkinlikte Kütahya’mızı temsil edecek bir çalışmayı ortaya koyma çabası içerisine girmiş bulunmaktayız” dedi.

Başkan Vekili Damcı konuşmasında ilk kez vatandaşlarla buluşan Kadın Sesleri Topluluğuna ve geceye kadın şiirleri ile renk katan şairleri tebrik ederek, sözlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey Kahraman Türk Kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükseltilmeye layıksın’ sözü ile bitirdi.

Gece, Kütahya Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu şairlerinin okuduğu kadın şiirleri ile başladı. Şairlerin okuduğu şiirlerin ardından sahne alan Bergüzar Kadın Sesleri Türk Halk Müziği Topluluğu seslendirdikleri birbirinden güzel Türk Halk Müziği eserleri ile geceye katılım sağlayanlara unutulmaz bir program sundular.

Program, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı’nın koro ve orkestra üyelerine, şairlere, Kütahya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Keziban Çolak’a verdikleri teşekkür plaketi ve çiçek ile son buldu.

Geceye Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, Belediye Başkan Yardımcıları Ömer Köse, Murat Arık, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz, Kütahya Kent Konseyi Başkanı Ahmet Arabacı ve Kütahyalılar katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1179