27 Ocak 2022 Perşembe

Kütahya Belediyesi ile Güvenlik İş Sendikası ve Hizmet İş Sendikası arasında ek protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “4480 lira net ücret, 400 liralık gıda yardımı, 300 TL’de ramazan ayında olacak şekilde maaşlara iyileştirme yaptık” dedi.

Kütahya Belediyesi ile Güvenlik İş Sendikası ve Hizmet İş Sendikası arasında ek protokol, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık başkanlığında imzalandı. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Işık, “2018 yılı itibariyle Kütahya Belediyemizi toplam 280 Milyon TL’lik gelir ile devir aldık. 410 milyon civarında gider gerçekleşmişti. 130 milyon liralık cari açıkla birlikte, 650 milyon borç ile yaklaşık 800 milyon lira eski ile devir aldığımız Belediyemizin o gün itibariyle 2019 yılında yeni doğan bebeğimiz yaklaşık kişi başına 1100 lira gelir, 2700 lira borç ile dünyaya geliyordu. 2022 yılı itibariyle yeni doğan bebeğimiz 3070 lira gelir, 1000 lira borç ile dünya ya geliyor. Tablo terse döndü. Dolayısı ile 2022 yılında 2000 lira gelir fazlamız yatırıma gidecek” dedi.

2020’DE ÜCRETLERİ 3200’E ÇEKTİK

90 farklı grupta maaş ödemesi yapıldığı dönemlerden 5 grup maaş ödemesine geçildiğini ifade eden Başkan Işık, “Yine o dönemde 2018 yılında çalışanlarımız 1603 TL net asgari ücretle çalışıyorlardı. Yüzde 4’lük altışar aylık dilimlerde o günkü şartlara göre maaşlarda artış oluyordu. 2019 yılı asgari ücreti 2324 liraydı. Buna ilave olarak belediyemizin artışları oldu. 23 Aralık 2020 tarihinde yaptığımız sözleşmelerle belediyemizde minimum asgari ücret 3200 liraya çıkartıldı. 5 grup içerisinde 3200 liralık çalışan ücretimiz, gruplara göre değişim gösterdi. Belediyeyi devir aldığımızda 90’a yakın farklı maaş ödemesi yapılan gruplar vardı” dedi.

MAAŞA EK 400 LİRALIK GIDA YARDIMI

2022 haziran ayında yenilenecek sözleşme dönemine kadar olan süre içinde çalışanlara önemli iyileştirmeler yapıldığını ifade eden Başkan Işık, “2022 yılı haziran ayında bitecek olan ve temmuz ayında yenilenecek olan sözleşmemize ek bir protokol ile ilave iyileştirmeler yapmaya karar verdik. Yapılan iyileştirmelerle birlikte belediyemizde çalışan güvenlikçilerimiz, Hizmet İş Sendikasına kayıtlı işçilerimiz ve şirket işçilerimiz, sendika kesintisi dahil olmak üzere 4480 lira net ücret. 400 liralık gıda yardımı, 300 TL’de ramazan ayında, 520 TL yemek yardımı olacak şekilde normal işçilerimize, işveren sendikamıza üye daimi işçilerimize de her ay 645 lira brüt ek gıda yardımı yapılacak. Belediyemizin verdiği yemek bedeli, ek gıda yarımı, artı net maaşları bir araya getirdiğimizde minimum 5450 TL aylık belediye çalışanlarımıza hayırlı olsun diyoruz. Kütahya Belediyesi kendine göre asgari ücreti 5450 TL’ye çekmiş oldu. Belediyemiz gelirlerindeki artışa, borçlarındaki azalmaya paralel olarak işçilerimizin alacakları ücretlerinde ciddi iyileştirmeler yaptığımızı söylemek isterim. Memurlarımızla birlikte bugün itibari ile 1700’e yakın çalışanımız var. Haziran ayında yapacağımız ve temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan yeni sözleşmemizde de daha hakkaniyetli iş grubuna, kıdeme göre ve mesleğe göre yeni bir kademelendirmeli sözleşme hazırlığımız sürüyor. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Emeği geçen sendika temsilcilerimize, belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsine hayırlı uğurlu olsun. Verilecek bu ek ücret artışı 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olacak ve haziran ayı sonuna kadar ilk altı aylık dönemi kapsayacaktır” dedi.

2022 YATIRIM YILI OLACAK

31 Mart seçimleri sonrasında belediyenin gelir gider tablosuna göre haziran ayında, belediyenin maaş ödeyememe noktasına gelineceğini bazı çevrelerin ifade ettiğini hatırlatan Başkan Işık, “31 Mart mahalli idareler seçiminden sonra belediye geldiğimde haziran ayında işçi maaşlarını ödeyememe tehlikesi ile olduğumuzu arkadaşlarımız bize ifade ettiler. Belediyenin mali durumuna baktığımızda haziran ayından itibaren belediyenin maaş ödemeyecek durumda olduğunu biliyorduk diyerek bu durumu teyit edenler oldu. Biz şükürler olsun göreve geldiğimiz günden bu güne maaşların verileceği ilk günden bugüne kadar hiçbir eksiklik olmadan önce çalışanımızın alın terinin karşılığını vermeye özen gösterdik. Artan paramızla yaklaşık 400 milyon TL’ye yakın geçmiş dönemden kalan kredi borçlarını ödedik. 400 milyon liranın üzerinde geride bıraktığımız iki buçuk yıllık dönemde alt yapı yatırımları ağırlıklı olmak üzere yatırım yaptık. Şimdi ise Allah nasip ederse 2022 bütçemizden 500 milyonluk yatırım bütçesini bu şehre harcayacağız. Belediyemizin bu noktaya gelmesinde emeği geçen belediye işçilerimiz başta olmak üzere çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle de bu kar yağışı döneminde tüm Türkiye’de birçok ilde dar boğazlar yaşanırken, kamuoyunun moralini bozacak şekilde görüntüler yer alırken, Kütahya Belediyemizin karın düştüğü ilk andan itibaren birikmesine fırsat vermeden temizliğini yapan işçilerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu şehir Türkiye’ye örnek olmaya devama edecek” dedi.

BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Güvenlik İş Sendikası Bölge Başkanı Ersin Uçar, “İşçinin ve emekçinin dostu belediye başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a, ülkemizin ekonomik açıdan zor bir süreçte olduğu dönemde işçileri unutmayarak, refah paylarını biraz daha yükselterek, çalışanlara değer kattığı için sendikam ve işçiler adına teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKANIMIZ HER ZAMAN İŞÇİNİN YANINDA OLDU

Hizmet İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Sebahattin Ödemiş ise “Tüm emekçilerimiz adına, çalışanlarımızın alın teri kurumadan her zaman yanlarında olduğunuz için çalışanlarımız ve sendikamız adına teşekkür ediyoruz. Burada sizin emeğiniz çok. Her zaman işçinin yanında oldunuz. Başkan yardımcılarımıza ve belediyemiz çalışanlarına, işveren sendikamız MİS’e ve yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan ek protokol imza törenine Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Hizmet İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Sebahattin Ödemiş, Toplu İş Sözleşmesinden Sorulu Şube Başkan Yardımcısı Halil Yıldız, Mahalli İdareler ve İşverenleri Sendikası TİS uzmanı Halil Yılmaz, Mert Onat, Güvenlik İş Sendikası İl Başkanı Serdar Sezer, Güvenlik İş Sendikası Bölge Başkanı Ersin Uçar, Güvenlik İş Sendikası Eskişehir İl Başkanı Yavuz Atabilen yer aldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 3050