14 Ekim 2021 Perşembe

Yunus Emre ve Türkçe Yılı Sempozyum açılışı Kütahya DPÜ İslami İlimler Fakültesinde gerçekleşti. Sempozyum açılışına katılan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Yunus’un şiirleri 700 yıldan günümüze kadar dilden dile dolaştığını hatırlattı.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı Sempozyumu açılışı Vali Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve protokol mensuplarının katılımı ile Kütahya DPÜ İslami İlimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşma yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Yunus Emre’nin değerinin ve onun felsefesinin, günümüze bıraktığı sevgi odaklı insanlık odaklı mirasının günümüzde dahi güncelliğini koruduğunu ifade etti. İnsanı sevmek gerektiğini belirten Başkan Işık Yunus Emre’nin de dediği gibi önce yaratanı tanımak ve yaratandan dolayı insanı sevdiğini bilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Işık; “Yunus Emre’nin yaşadığı döneme baktığımızda 90 yıllık bir ömre sahip olduğu görülüyor. O dönemdeki konjonktür de dikkate alındığında zor dönemin yol göstericileri olduğunu görüyoruz. Yunus’un yaşadığı dönem Anadolu’nun en karışık olduğu dönem. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması henüz tamamlanmamış, buna karşılık iç isyanlar ve dış müdahaleler olabildiğince artmıştır. Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılışı Beyliklerin ortaya çıkması, Moğol istilası ve Osmanlı Devletinin kuruluşu gibi tarihin en derin izler bırakan olayları hep bu dönemde gerçekleşti. Osmanlı’nın kuruluşu, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş’ı Veli gibi yüce şahsiyetleri ortaya çıkışı halkın umudu yeniden yeşerdi ve halk yeniden hayata tutunmuştur” dedi.

Yunus Emre’nin Türk tasavvuf edebiyatının en büyük şairi olduğunu ifade eden Başkan Işık, Yunus’u Mevlana ile karşılaştırmak yer yer bir gelenek olmuşsa da aralarındaki temel farklılık kimi zaman gözden kaçırılmıştır. Yunus Emre tasavvufu geniş halk kitlelerine duru bir Türkçe ve edebi değeri yüksek bir söyleyiş ile sunduğunu söyledi. Başkan Işık; “Geçen hafta ilimiz uluslararası bir konferansa belediyemizin ev sahipliğinde ikinci dünya forumuna ev sahipliği yapmıştı. Şimdi de üniversitemizde ulusal bir sempozyum ile birlikteyiz. Bu tür etkinliklerle Türkiye’ye ve Dünyaya seslenmenin önemli kazanımlar olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Açılış töreni Vali Ali Çelik’in yaptığı konuşma ile devam etti.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 869