4 Ekim 2021 Pazartesi

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Kütahya İl Protokolü Kütahya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevini ziyaret etti. Ziyarette Veteriner İşleri Müdürü Ahmet Adıgüzel ve barınak görevlileri, protokol üyelerine bilgi verdi.

2021 yılında yapılan 2 milyon TL ihale bedeli ile tamamen revize edilen Kütahya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi yılsonuna kadar 450 hayvan kapasitesini yüzde 25 artırarak bölgedeki en kapsamlı hayvan barınağı konumuna gelecek. Yıllık ortalama 3 bin 500 hayvanın bakımının yapıldığı barınakta, sokak hayvanlarına yönelik tedavi ve bakımın yanında kısırlaştırma, iç-dış parazit uygulamaları da yapılıyor.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle, Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğt. Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Murat Kırbaç, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, Doğa Kor. ve Milli Parklar 5.Böl.Md.lüğü Kütahya Şb. Md. V. Bünyamin Şişman, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ahmet Adıgüzel ve davetliler bakımevini ziyaret etti. Ziyarette protokol üyelerine bilgi veren Müdür Adıgüzel, Kütahya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevinin yapılan iyileştirme çalışmaları ile bölgedeki en donanımlı barınaklar içinde yer aldığını belirtti.

Başkan Işık yaptığı açıklamada barınakta 3 veteriner hekim, 3 veteriner teknikeri olmak üzere 22 personelin görev aldığını söyledi. Barınağın 24 saat icapçı sistemi ile çalıştığını ifade eden Başkan Işık, 55 bin metrekare alan üzerine kurulu barınağının 450 hayvan kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Başkan Işık, yıl sonuna doğru yapılacak tamir ve tadilatlarla birlikte kapasitenin yüzde 25 artacağını söyledi. Başkan Işık; “Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Gıda Tarım Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan çalışmamız sonucunda kısırlaştırılan her hayvana mikroçip ve kuduz aşısı uygulaması yapılıyor. 2021 yılı ilk 9 ayında, 1250 adet köpek, 49 adet kedi kısırlaştırıldı. 3 bin 599 hayvan tedavi edildi. 608 adet hayvanımız sahiplendirildi. 20 adet beslenme odağı sayısı ilave edildi. Sokak hayvanlarını beslenmesinde 66 bin 14 kilogram yiyecek verildi. 79 ton kuru mama hayvanlarımıza verildi” dedi.

İki buçuk yıllık verilere bakıldığında yıllık 100 ton kuru mamanın dağıtıldığını ifade eden Başkan Işık, bugüne kadar sokak hayvanlarının bakımında, sahiplendirilmesinde yıllarca hizmet veren belediyemiz personeline teşekkür etti. Kütahya’da hayvan sever dernekleri ile ilgili hemşeriler ile birlikte Kütahya Belediyesinin ortaklaşa yapılan çalışmalardan memnun olduklarını belirten Başkan Işık, hayvan severlere teşekkür etti.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1704