25 Eylül 2021 Cumartesi

Aizanoi Antik Kenti’ni tüm dünyayla buluşturacak çalışmalarda ilk adım atıldı. Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor projesiyle Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı aydınlatılacak; tarihi dokuya “uygun yürüyüş yolları, wi-fi sistemi ve yenilenmiş elektrik altyapısıyla Aizanoi daha fazla turist çekecek.

Kütahya Valiliği öncülüğünde hazırlanan 5 milyon TL bütçeli “Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor” projesinin açılış töreni Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı ile paydaş kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

AİZANOİ, PROJE PAYDAŞLARINA TANITILDI

Açılış töreni öncesi proje paydaşları ve basın mensupları için rehber eşliğinde Aizanoi Antik gezisi düzenlendi. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., Türk Telekom A.Ş. ile Türkiye Seyahat İşletmecileri Birliği ve basın mensupları; dünyada benzeri olmayan stadyum-tiyatro kompleksi, dönemin sporlarının da yapıldığı hamam palestra yapısı, Anadolu’nun en sağlam Zeus Tapınağı ile dünyanın ilk borsasını gezerek bilgiler aldılar.

VELİ OĞUZ: 2022’DEN İTİBAREN TURİZME KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Törende ilk konuşmayı Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz yaptı. Ajansın projeye yüzde 40 hibe desteği vereceğini söyleyen Veli Oğuz, “Proje kapsamında; 425 bin m² alanda wi-fi altyapısı oluşturulacak, 8 bin 777 m² alanda elektrik alt yapısı yenilenecek. 34 bin 272 m² alanda Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından izin verilen şekilde doğal taş uygulaması yapılarak antik kentteki yürüyüş yolları düzenlenecek ve 330 bin m² alanda su şebekesi yenilenecek” dedi.

“AİZANOİ’DEKİ KÜLTÜREL BİRLİKTELİK FARKINDALIK OLUŞTURACAK”

Aizanoi Antik Kenti’ni diğer antik kentlerden farklı ve özel kılan değerlerine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “En temel husus burada yaşamın hiç sona ermemiş olması. Aizanoi; Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Germiyanoğulları’na, Osmanlı’dan Cumhuriyetimize kadar farklı kültürel değerleri bir arada görme şansı sunuyor. Bu kültürel birlikteliğin yarattığı sinerjiyle sunumunun gerçekleştirilmesi apayrı bir farklılık ve farkındalık oluşturacak” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik tarafından projeye katkı sunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr . Alim Işık adına Başkan Vekili Abdullah Damcı’ya ve paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

Plaket takdiminin ardından Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Zeybek Alayı Yelek Koleksiyonu” ile Solo Halk Dansları Yarışması Türkiye birincisi Yusuf Türkel zeybek gösterisi sunuldu.

Törene; Kütahya Valisi Ali Çelik’in yanı sıra Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin, Çavdarhisar Kaymakamı Ömer Sirkeci, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, ZAFER Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. Kurum Direktörü Muzaffer Yalçın, TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri, Türk Telekom A.Ş, Çinigaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş. yetkilileri, bazı daire müdürleri ile davetliler katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 955