17 Eylül 2021 Cuma

Yenibosna Mahallesinde yapımı tamamlanan Atık Su Terfi Hattı açılışı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından yapıldı. Başkan Işık açılışta yaptığı konuşmada bu tür hizmetlerin şehrin geleceği için zorunlu olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 850 bin liraya mal edilen Yenibosna Mahallesinde yer alan Atık Su Terfi Hattı açılışı, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Murat Arık, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, Yenibosna Mahalle Muhtarı Sadık Bal ve mahalle sakinleri ile belediye birim müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Başkan Işık, terfi hattının Yenibosna Mahallesinin öncelikli taleplerinden birisi olduğunu söyledi. Başkan Işık; “Yine hayırlı bir Cuma gününde hayırlı bir iş için daha birlikteyiz. Rabbim bu birlikteliğimizi daim eylesin. Birçok Cumalarda ve diğer günlerde hayırlı hizmetlerin açılışı, temel atılması törenlerinde birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmasın. Geleceğe yaptığımız yatırımlardan birisi için buradayız. Göreve geldiğimde, mahalle ziyaretlerimiz sırasında muhtarlarımızın öncelikli taleplerini aldık. Buranın ciddi bir sorun olduğunu, özellikle Yenibosna Mahallesi, Kimyacılar Kooperatifine ait atık su atıklarının artıma tesisine terfi edilmesi için bir ihtiyaç olduğu Muhtarımız tarafından bize iletildi. Devletin diğer resmi kurumları da bu yatırımı zorunlu kılıyordu. Hem temiz bir çevre, hem gelecek nesillerimize daha güzel bir Kütahya bırakabilmek için bu sürecimizi başlattık. İhaleleri yapıldı. Sonuçta yaklaşık 5 bin 150 metre uzunluğunda, 18 cm çapında, basınçlı boru malzemesi kullanarak bu hattı yaptık. Kazısından döşemesine kadar arkadaşlarımız yoğun bir emek harcadı. Hat yapımı için yaklaşık 430 bin lira, yatay sondaj ve dere geçidi için 120 bin lira, terfi merkezi içinde 350 bin lira ve toplamda 850 bin liraya yakın rakamlarla bu tesisi mahallemize ve şehrimize kazandırdık. Bir kez daha hayırlı olsun diyorum” dedi.

ŞEHİR OLMAK İÇİN BU YATIRIMLAR ŞART

Başkan Işık, konuşmasında şehir olabilmek için bu tür yatırımların olmazsa olmaz olduğunu ifade etti. Yer altına yapılan yatırımların kıymetini Kütahya’da yaşayanların bildiğini ifade eden Başkan Işık; “Bu yatırımlar Kütahya’ya dışarıdan gelen vatandaşlarımızın göreceği ve bileceği yatırımlar değil. Yatırımların kıymetini ancak bu mahallede ve bu şehirde yaşayanlar biliyor. Dışarıdan gelip transit geçenlerin baktığı, aydınlatma, çevre düzenlemesi, yol kenarındaki refüjdür. Evet, bunlar çok önemli, bir şehir için olmazsa olmaz. Ama yerin altına ne yapıldığını başkalarının bilmesi mümkün değil. Kütahyalının bilme hakkı olduğunu düşünüyorum. Çünkü geride bıraktığımız iki buçuk yıllık dönemde bu ve buna benzer alt yapı ve üst yapı olmak üzere kalıcı yatırım kaleminde 350 milyon liraya yakın para harcadık ve şehrimize kazandırdık. Bu milletin parası, bu millete hizmet için harcandı. Bundan sonraki yatırımlarımızda devam edecek. Mahallemizde sadece bu iş değil, asfaltta bitti. Vatandaşımızın yıllarca özlemiydi. O da öncelikler arasındaydı. İçme suyu sondaj işine de yarın başlıyoruz. Bunların tamamı emek isteyen, zaman isteyen, para isteyen külfetli işler. Bana birçok kişi söylüyor. ‘Başkanım sen neden bu kadar yer altı ve üstüne görünmeyen yere para harcıyorsun’ şehir olmak için bu yatırımlar lazım. Kütahya’da yaşayan insanımızın hakkı, hukuku en büyük özlemi ise? Biz bunu yapacağız. Temiz içme suyuna kavuşmak, tertemiz kanalizasyon hattına kavuşmak, pırıl pırıl asfalta kavuşmak vatandaşımızın en doğal hakkı olduğu gibi, belediyemizin de en öncelikli görevi. Bizde belediyemizin öncelikli görevlerini sıraladık ve her mahallemize acil istediği sorunların çözümünden başlayarak bu günlere geldik. Bu tür çalışmalarımız bundan sonrada devam edecek. Emeği geçen her çalışma arkadaşıma ve mahalle muhtarımız başta olmak üzere bugüne kadar bizi sürekli bu konularda bilgilendiren ve şu işi yapın diyen hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Mahalle Muhtarı Sadık Bal ise atık su terfi hattının mahallede büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek; “Başkanımız bu konuda bizlere yardımcı oldu. Bu sorunumuzu çözdük. Emeği geçen herkese ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından atık su terfi hattı açılış kurdelesi Başkan Işık ve Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Murat Arık, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, Yenibosna Mahalle Muhtarı Sadık Bal tarafından kesildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 950