6 Eylül 2021 Pazartesi

Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri nedeniyle Kütahya’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kütahya ziyaretinin ikinci gününde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde ‘Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türkü'nün Adadaki Varoluş Mücadelesi’ başlıklı konferansta konuştu. Tatar; “Her zaman Türkiye yanımızda oldu, Türkiye en zorlu günlerinde Kıbrıs Türk halkının yanında olmuş, her türlü desteği vermiştir” dedi.

CUMHURBAŞKANI TATAR’A FAHRİ DOKTORA

Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri ile bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Kütahya’ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ziyaretlerinin ikinci gününde ilk olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde ‘Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türkü'nün Adadaki Varoluş Mücadelesi ve Fahri Doktora Takdim Törenine’ katıldı. KDPÜ İİİBF Amfi 3’te ilk sözü KDPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal konuştu. Rektör Uysal’ın ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Tatar; “Bizim siyasetimizin temel taşı hiçbir zaman bunu nüfusa dayandırmak değil, tamamıyla Kıbrıs'ta iki ayrı halkın olduğu gerekçesiyle Kıbrıs'ın ortak ve dolayısıyla eşit hak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının da en az Rumlar kadar haklarının olduğu Kıbrıs cumhuriyetindeki haklarımız ve haliyle hiçbir zaman bizlerin Rumların esareti altına girmeyeceğimiz. Çünkü netice itibarıyla bizim de arkamızda Türkiye var. Esas itibarıyla bizim şu anda ortaya koyduğumuz siyaset ve anlayış budur” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasının devamında “Osmanlı'nın 70-80 bin şehit vererek aldığı adayı siz bu şekilde Türkiye'nin elinden gasbedeceksiniz, hangi vicdan buna müsaade eder? Kıbrıs meselesi büyük bir meseledir, Türkiye'nin Türklük dünyasının bir meselesidir. Kıbrıs Türk halkının her türlü haksızlığa, soykırıma, esarete karşı direnci, Türkiye'nin fedakarlıkları, şehitlerimiz, ödediğimiz bedeller, özveriler her şeyiyle 1974'e kadar direnebilmemiz, 1974'te Türk askerinin garantörlük haklarına bağlı olarak hukuki bir zeminde Kıbrıs'a çıkması, ondan sonra oluşan yeni dengeler ama hala daha federasyon hala daha Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile bağlarının kopartılması ve bizleri tehlikeli bir maceraya sürükleme gayretleri var” dedi.

Tatar’ın konuşmasının ardından KDPÜ Rektörü Uysal, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, DPÜ Senatosunca verilen fahri doktora belgesini takdim ederek cübbesini giydirdi.
KDPÜ’deki konferans ve fahri doktora törenin ardından Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, burada da protokol mensuplarına, öğretim görevlilerine ve öğrencilere hitap etti.
Tatar daha sonra Kütahya Valisi Ali Çelik tarafından Kıbrıs Barış Harekatı Gazilerine verilen onur yemeğine katıldı. Tatar, “Kıbrıs Türk halkı bağımsızlığına, özgürlüğüne kavuşmuştur. Bugün Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin güvenliği için 'Mavi Vatan'daki haklarımızın, hukukumuzun korunmasında büyük millet olarak yolumuza devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bekası, geleceği ve güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Böyle bir muhabbet gününde sizlere bir kez daha minnet duygularımı ifade ediyorum” dedi.

TATAR GAZİLER ONURA VERİLEN YEMEĞE KATILDI

Cumhurbaşkanı Tatar gaziler onuruna verilen yemeğin ardından Kütahya Valiliğine geçti. Kısa bir süre Kütahya Valiliğinde Vali Ali Çelik ve protokol mensupları ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Haber Türk Televizyonunda Eray Akça’nın özel konuğu oldu. Tüm dünyaya Kütahya’dan seslenen Tatar, burada da bir kez daha “Biz Türkiye'ye yürekten bağlı bir halkız. Türkiye bizim ana vatanımızdır” dedi.

İŞ DÜNYASINA KIBRIS’TA YATIRIM ÇAĞRISI

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Kütahya programının son ziyaretini Kütahya’dan Dünyaya açılan Keramika Fabrikasına gerçekleştirdi. Tatar buradaki ziyaretinde Kütahyalı ve Türk iş insanlarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yatırım çağrısında bulundu.

Tatar iki günlük Kütahya ziyaretinden çok memnun kaldığını ifade ederek, ikili ilişkilerin belediyeler, üniversiteler, STK’lar boyutunda da gelişmesini derinleşmesini arzu ettiği ifade ederek Kütahya’dan ayrıldı.
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın programına eşlik eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Tatar’ı iki gün süre ile Kütahya’da ağırlamaktan büyük onur duyduklarını ifade etti. Kütahya’ya verdiği önem ve değer için Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür eden Başkan Işık, kuruluşun ve kurutuluşun şehri Kütahya’dan Kıbrıs halkına selamlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Kütahya’daki ikinci gün programına Vali Ali Çelik, milletvekilleri Ahmet Erbaş, Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, MHP İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, il protokolü ve davetliler yer aldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 996