16 Temmuz 2021 Cuma

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma ve kutlama etkinlikleri Kütahya Valiliği önünde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliklerde protokol konuşmaları, günün önemini belirten şiirlerin ve ilahilerin okunması, kahramanlık türküleri dinletisi ve tüm camilerden eş zamanlı olarak okunan sela ile devam etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kütahya Valiliği önünde il protokolü ve vatandaşların katılımı ile kutlandı. Program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşması ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ‘Vatan Sevgisi ve Milli İrade’ konulu sohbeti ile program devam etti. İl Müftüsü Demirtaş’ın ardından sahneye İl Müftülüğü ilahi korosu sevilen ilahileri seslendirdi. Program Fatih Anadolu Lisesi öğrencisi Ümran Girgin ’15 Temmuz’ şiiri ile devam etti. Girgin’in okuduğu şiirin akabinde Vali Ali Çelik, ‘15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’ ile Zafer Meydanı'na ulaştırılan ay yıldızlı sancağı şampiyon sporcu Recep Tula'dan teslim aldı.

TÜRK EVLATLARINDAN ŞAMAR YEDİLER

Yapılan protokol konuşmalarında sahneye ilk olarak çıkan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “15 Temmuz 2016 tarihi Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve aziz Türk Milletinin birlik ve beraberliğine haince girişimde bulunan Fetullahçı terör örgütünün mensuplarının bir daha kafalarını kaldıramayacak şekilde, Türk milletinin kahraman evlatları tarafından şamar yediği bir gündür. Bugün o günün üzerinden beş yıl geçti. Bin yıl önce Anadolu topraklarına gelen Türk Milletinin, yaklaşık 100 yıl önce Çanakkale’de başlayıp Samsun’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da ve 9 Eylül tarihinde İzmir’de sonlandırdığı ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarak tüm dünyaya gücünü gösterdiği günün yaklaşık 100 yıl sonra, 15 Temmuz 2016’da bir kez daha kendinde cesaret bulup, bu devletin toprağına, bu devletin bu milletin verdiği ekmeğe ihanet eden çetenin artık bir daha cesaret edemeyeceği şekilde tarihi mühürleyen ve vatan evlatlarının canını vererek, dünyaya meydan okuduğu ve bunu tescillediği gün oldu. Tankların önüne kendi canlarını atarak şehit olan 251 vatan evladı, birliğin beraberliğin demokrasinin ne demek olduğunu dünyaya bir kez daha anlattı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Beyin olayı duyar duymaz Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve seçilmiş hükümete bağlıyız, onun yanındayız mesajı ile başlayan mücadele hareketi, Sayın Cumhurbaşkanımızın uçaktan indikten sonra aziz milletimizi meydanlara davet etmesiyle beraber bu kalkışmanın sabaha karşı sona erdirildiği çok anlamlı bir gündü 15 Temmuz. Ondan sonra, bugünlere geldiğimizde aradan beş yıl içerisinde birliğin, beraberliğin ve demokrasinin ne anlama geldiğini aziz milletimiz çok daha iyi anladı. Belki de o şerrin hayrı, sistemin değişmesine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kurulmasına ve Cumhur İttifakının bu ülkenin geleceğine damga vurmasına sebep oldu. Her şerde bir hayır vardır. Ben, bu kalkışmanın bastırılarak bir daha Türkiye’de kimsenin cesaret edemeyeceği kahramanlık örneğini aziz milletimizin verdiğini, bu meydanda da hemşehrilerimizin demokrasi aşığı olarak, bu anma gününe, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamalarına iştirak ettiğini burada şahit olarak, milletimizin bir kazancı olarak görüyorum. Allah bu günleri bize yaşatan tüm şehitlerimize, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten, onun silah arkadaşlarından bugüne, PKK, FETÖ ve diğer tüm terör örgütlerine karşı mücadelede hayatlarını kaybeden kahraman güvenlik güçlerimize, bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyor, Rabbim onları en güzel şekilde ağırlamayı bizlere nasip etsin diyorum. Böyle bir güne katılarak bizleri bu meydanda yalnız bırakmadığınız ve bu meydanı doldurarak Türkiye’ye örnek olduğunuz için değerli hemşehrilerimize saygılarımı, sevgilerimi ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

MİLLETİMİZ DESTAN YAZDI

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın ardından sahneye gelen Kütahya Milletvekili Ahmet Ebaş, “Yaklaşık 100 yıl önce Dumlupınar’da bin yıl önce Malazgirt ile aldığımız bu ülkenin tapusunu yedi düvele vermeyiz dediğimiz, kan döktüğümüz, şehitler verdiğimiz bu aziz toprakta, 5 yıl önce bugün kendi vatandaşımız zannettiğimiz alçak, namussuz ve şerefsiz bir güruhun, bu ülkeyi bölme, parçalama ve işgal girişimine şahit olduk. O gün sokağa dökülen milyonlar, tankların önüne kendisini atan kardeşlerim, kendi vatandaşını kurşunlayan o alçaklara ayağında ki terliği atan Fatma Teyzem, 251 şehidimiz bu vatan için bir destan yazdı” dedi.

COŞKUN BİR SEL OLDUK

Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “5 yıl önce olduğu gibi bugüne meydanları hep birlikte doldurduk. Türkiye düşmanlarının, aç kurtlar gibi cennet vatanımıza gözünü diktiği, ülkemizin suyunu içip ekmeğini yiyen hainlerin, askerlerimize, milletimize silah doğrulttuğu 15 Temmuz gecesi, milletinden başka bir güç tanımadığını, milletimizi meydanlara çağıran Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde hep birlikte coşkun bir sel olduk” dedi.

MİLLETİN KENDİSİ HEDEF ALINDI

Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’nin karışı karşıya kalmış olduğu en hain saldırıdır. Saldırı doğrudan milletin iradesini, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve milletimizin birliğini hedef almıştır. Daha öncede ülkemizde darbeler yaşandı. Ama 15 Temmuz darbe girişimi milli iradenin daha önce uğramış olduğu saldırıların kat kat ötesine geçerek milletin kendisini hedef aldı” dedi.

MİLLET İRADESİNİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜLER

Kütahya Valisi Ali Çelik, “Beş yıl önce kirli oluklardan beslenmiş, başta askeri teşkilatlarımız içinde yapılanmış olmakla beraber, kamu kurum ve kuruluşlarda örgütlenmiş Fetullahçı terör örgütünün hain saldırıları darbe girişimi ile karşı kaşıya kaldık. Bu süreçte bu vatanın bir çakıl taşın vermemek için, namusunu çiğnetmemek için yemin etmiş vatan sevdalılarının karşısında, bunlarla ciddi bir mücadele süreci başladı. Milli iradeye zincir vurmak için, ona diz çöktürmek için niyet etmiş bu alçaklar, karşılarında milli iradenin gerçek yüzünü görünce kaybetmekten başka seçenekleri olmadığını anladılar. Bunu anlamış olmalarına rağmen, hala içinde bulundukları alçaklığı devam ettirdiler. 15 Temmuz akşamı o karanlık gecenin sabahı çok aydınlık oldu. Yarını beklemeden karanlığı sabah ve aydınlığa ulaştıran Rabbimize hamd olsun” dedi.
Yapılan protokol konuşmalarının ardından Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Talha Kaptan ‘Ömer Halis Demir’e Ağıt’ isimli şiiri okudu. Ahmet Yakupoğlu güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri tarafından hazırlanan kahramanlık türküleri dinletisi, Kuran-ı Kerim tilaveti, tüm camilerde eş zamanlı okunan sela ile birlikte dua edildi.
Kütahya Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Zafer Meydanını dolduran hemşehrilerimize pilav ikramında bulundu. Etkinliğe katılan Kütahyalılar ellerinde şanlı Türk Bayrakları ile demokrasiye ve milli iradeye sahip çıktıklarını 5 yıl önce olduğu gibi bugünde bir kez daha gösterdiler.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Talha Kaptan ‘Ömer Halis Demir’e Ağıt’ isimli şiiri okudu. Ahmet Yakupoğlu güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri tarafından hazırlanan kahramanlık türküleri dinletisi, Kuran-ı Kerim tilaveti, tüm camilerde eş zamanlı okunan sela ile birlikte dua edildi.
Kütahya Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Zafer Meydanını dolduran hemşehrilerimize pilav ikramında bulundu. Etkinliğe katılan Kütahyalılar ellerinde şanlı Türk Bayrakları ile demokrasiye ve milli iradeye sahip çıktıklarını 5 yıl önce olduğu gibi bugünde bir kez daha gösterdiler.

Kütahya Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Zafer Meydanını dolduran hemşehrilerimize pilav ikramında bulundu. Etkinliğe katılan Kütahyalılar ellerinde şanlı Türk Bayrakları ile demokrasiye ve milli iradeye sahip çıktıklarını 5 yıl önce olduğu gibi bugünde bir kez daha gösterdiler. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1144