25 Haziran 2021 Cuma

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde manda yetiştiricilerine yönelik damızlık manda boğası teslim programı, Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında gerçekleştirildi.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde manda yetiştiricilerine yönelik damızlık manda boğası teslim programına, Vali Ali Çelik, Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Hüseyin Girgin ve damızlık manda boğası alacak olan yetiştiriciler katıldı. Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında gerçekleştirilen törende konuşan Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Hüseyin Girgin, “2012 yılında 50 mandayla başladığımız bu yolda çok şükür ki proje kapsamında bin 60, Kütahya genelinde 5 bine yakın rakamlara ulaştık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “Dışarıdan getirdiğimiz hayvanlar ile kan tazelemesi yapıyoruz. Hayvanlar sürekli olarak kendi içlerinde çoğaldıkça kalitede ister istemez bir azalma meydana geliyor. Bunu yükseltmek adına dışarıdan boğa getiriyoruz. Bu noktada valimiz ve siyasilerimiz bize destek verdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.
İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz ise konuşmasında, “Özel idare bütçesinden 6,5 milyon gibi büyük bir ödeneği çiftçilerimizin kullanımına sunuyoruz. Burada ciddi bir potansiyel var. Mandacılığın gelişmesinden dolayı son derece mutluyuz” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise; “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gerçekten üretimin ne kadar önemli olduğunu bu yaşadığımız pandemi sürecinde herkes bir kez daha öğrendi. Hayvansal üretimde önemli bir yeri olan mandacılığın, böyle bir proje ile desteklenmesi ilimiz adına sevindirici bir gelişme. Valimiz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim. Hayırlı olsun” dedi.
AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel yaptığı konuşmada, “Dağıtımı yapılan damızlık manda boğalarının yetiştiricilere hayırlı olmasını diliyorum. Valimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik konuşmasında, “Bu proje, 2012 yılında başlatılan Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı Ülkesel Projesinin devamıdır. 2011 yılında bin 600 olan manda sayısı bu proje ile birlikte, ilimizde şuanda 4 bin 550’ye ulaştı. Manda ırkının daha da büyümesi ve kalitesinin artması için yapılan bir proje. En önemli özelliği ise bu manda ırkının bizim yöremize ait olması. Kütahya manda yetiştiriciliği açısından Türkiye’deki 16. şehirdir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve üreticilere hayırlı olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, 15 köy ve köyden mahalle olan yerleşim alanlarında ki manda yetiştiricilerine damızlık manda boğaları teslim edildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1032