27 Şubat 2021 Cumartesi

Kütahya Belediyesi tarafından ihya edilen ve Türkiye’de İstanbul Ok Meydanı’ndan sonra yerinde ayağa kaldırılan ikinci Ok Meydanı olan Germiyan Ata Sporları Merkezinde bayrak göndere çekme töreni düzenlendi.

ATA YADİGARI NE VARSA BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR

Kütahya Belediyesi tarafından Türkiye’de İstanbul’dan sonra yerinde ayağa kaldırılan ikinci Ok Meydanı olma özelliğini taşıyan Germiyan Ata Sporları Merkezinde bayrak göndere çekme töreni düzenlendi. Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Toksöz, Kütahya Germiyan Ata Sporları Kulübü Başkanı Selim Erduğan ve davetlilerin katıldığı bayrağı göndere çekme töreninde konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Yerel yönetim olarak ata yadigarı olarak ne varsa onları yaşatacak, ayağa kaldıracak ve gelecek nesillere aktaracak her türlü girişim bizim için bir görevdir” sözleriyle ata yadigarı sporlara olan öneme vurgu yaptı.

BAŞKAN IŞIK SAHİP ÇIKTI

Kütahya Germiyan Ata Sporları Kulübü Başkanı Selim Erduğan yaptığı konuşmada bugünün, yüzyıllarca süregelen yitiklerimizin gün yüzene çıktığı gün olduğunu vurguladı. Erduğan, “Yerel yönetimler çok önemli. Bizim sahip olduğumuz şansa diğer bölgelerde bulunan ok meydanlarının bulunduğu yerel yönetimlerde bizim Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık kadar sahip çıkar. Burada başta Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Belediyenin tüm kurumları, Okçular Vakfına, Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonumuza teşekkür ediyorum. Bir noktada her şey okçu heykeli ile başladı. Bu gölge zamanla daha gelişmiş ve daha güzel olacak” dedi.

GENÇLERİMİZE SÜNNET OLAN SPORU ÖĞRETİYORUZ

Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Toksöz, “Göndere bayrak çekme töreninde burada olmak, sizlerle birlikte olmak bizim çok kıymetli. Göreve geldiğimizden bugüne sportif anlamda çalışmalarımızı yaparken diğer taraftan da geleneksel Türk okçuluğunu diğer branşlardan farklı kılan tarihi misyonu, ahlaki misyonunu ortaya çıkartma adına çalışmalarımızı başlattık. Bunun bir meyvesi de bulunduğumuz mekandaki ok meydanın ihyası. Biz gençlere ilk önce ahlak ve maneviyattan söz ediyoruz. Biz sadece bir ok atmıyor, bir yay germiyoruz. Bir sünnet olan sporu yapıyoruz. Tarihimiz derinliklerinden gelen, damarlarımızda bulunan bu geni, bu şevki, bu aşkı ortaya çıkaracak gençleri yetiştirme gayretiyle görev yapıyoruz” dedi.

KÜTAHYA’NIN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Eski Kütahya denilen bölgede, bir çok anının ve eserin bulunduğunu ifade eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, bu alanda neler yapılabileceğine dair bir çalışma takvimi oluşturduklarını söyledi. Başkan Işık, “Bir farkındalık oluşturmak üzere adı ile de müsemma olsun diye Sultanbağı, Gületepe ve Okmeydanı kapsayacak şekilde bir okçu heykeli tasarlattık. Arkasından çok değerli bir mirasımız olan kalemizin ışıklandırma projemizi devreye soktuk. Sultanbağı Mahallesinde gerçekleştireceğimiz yerinde kentsel dönüşüm, Şehir Hastanesi ve Millet Bahçesi ile birlikte bu bölge, Kütahya’nın yeni cazibe merkezi olacak. Başta Selim Erduğan olmak üzere, federasyon başkanımız, tüm yetkililere böyle bir eserde bizimle birlikte aynı heyecanı tadarak bu atmosferi yaşadıkları ve yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu alanı kalıcı bir mekana dönüştürmek istiyoruz” dedi.

DEĞERLERİMİZİ GENÇLERİMİZE AKTARMA GAYRETİNDEYİZ

İhya edilen Ok Meydanı’nın kültürel bir kimlik ve ruh inşa etmek üzerine kurulmuş okçuluk mirasının geleceğe aktarılmasında başlangıcın devamı olduğunu kaydeden Vali Ali Çelik, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Sakarya’dan Dumlupınar’a, ülkemizin en doğusundan en batısına kadar birliğimiz için sahip olduğumuz değerlerin hızlı bir şekilde tüm gençlerimize ve yarınlarımıza aktarılması için ciddi bir gayret içerisindeyiz. İnşallah gençlerimizin bu kültürel faaliyet gibi sportif faaliyetin içerisine zerk edecekleri inançları, değerleri, bize ait olan bütün ruhu da bu alanda tekrardan hissetmelerine vesile olacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, tesisteki Türk bayrağını göndere çekti, ok attı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1000