1 Şubat 2021 Pazartesi

2020 yılının son aylarından itibaren Avrupa Seramik Şehirler Ağı ile görüşmeleri başlatan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, artık somut adımlara hazırlanıyor.

KÜTAHYA UCLG-MEWA’YA KATILDI

Kütahya, 2017 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na zanaat ve halk sanatları alanında Türkiye’den kabul edilen tek şehir. Bu ağa kabul edilmenin sorumluluğunun gereği olarak Kütahya Belediyesi, sahip olduğu zengin ve özgün kültürel mirası paylaşarak çoğaltmayı hedefliyor. Kültürel miras paylaştıkça zenginleşir düşüncesi ile göreve başladığı günden itibaren uluslararası ağları kalkınmanın anahtarı olarak gören Başkan Işık, 2020 yılında Kütahya’nın UCLG-MEWA’ya katılmasını sağladı.

TÜRKİYE SERAMİK ŞEHİRLER AĞI KURULUYOR

Kütahya, UCLG-MEWA ağına katıldığı ilk günden itibaren aktif bir üye olarak, UCLG-MEWA ile iş birliği alanını geliştirdi. 2020 yılının son aylarından itibaren UCLG-MEWA iş birliği ile Avrupa Seramik Şehirle Ağına katılmak için gerekli girişimleri başlatıldı. 2021 yılı programına hızlı bir şekilde Türkiye Seramik Şehirler Birliği’nin kurulmasını programına alarak, somut adımların belirlenmesi için 28 Ocak 2021 tarihinde UCLG-MEWA ile online toplantı düzenlendi.

SERAMİK GENLERİMİZE İŞLEYEN MİRASIMIZ

Avrupa Seramik Şehirler Ağı desteği ile Türkiye’de Kütahya’nın öncülüğünde, Türkiye Seramik Şehirler Ağı Birliği kurma girişimleri hızla başlatılacak. Başkan Işık, “Seramik, Türkiye’nin birçok ili, ilçesi ve bölgesinin genlerine işlemiş olan bir mirasımızdır. Bu kültürel mirasın korunarak, yarınlara aktarılması ve hak ettiği değeri bulması biz yerel yönetimlerin sorumluluğudur. Bu vizyon ile tüm seramik şehirleri birlikte hareket ederek, sahip olduğumuz kültürel mirası daha ileriye taşımaya davet ediyoruz. Çini alanında sahip olduğumuz eşsiz kültürel miras ile Kütahya olarak bu konuda öncü adımları hızlıca planlayarak hayata geçirmek için diğer seramik şehirlerin desteğini bekliyoruz” sözleri ile kendisini seramik şehir olarak tanımlayan şehirleri şimdiden davet etti.

KÜTAHYA EV SAHİPLİĞİNE TALİP

Bilgi ve deneyim paylaşımının sürdürülebilir kalkınmada kilit rol oynadığı vizyonu ile Kütahya, UCLG-MEWA ile “İkinci Aracı Şehirler Dünya Forumu” ev sahipliğine aday olduğunu açıkladı. Başkan Işık, aracı şehirlerin ilerleme potansiyellerinin tartışılacağı bu foruma Türkiye’nin; Türkiye’den de Kütahya’nın ev sahipliği yapmasından onur duyacağını belirtti.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 939