21 Kasım 2020 Cumartesi

VAZO KULE PROJESİ İÇERİSİNDE;
DÖNEN RESTORAN VE SEYİR TERASI,
BİLİM VE SANAT MERKEZİ,
YÖRESEL ÜRÜNLER SATIŞ MERKEZİ,
15.719 M2 KAPALI OTOPARK
13 BİN M2 YENİ YEŞİL ALAN OLACAKTIR.
AYRICA;
ÇİNİCİLER ÇARŞISINDA FAALİYET GÖSTEREN 253 ESNAFIMIZIN EKONOMİSİNE KATKI, YENİ FAALİYET OLANAKLARI,
ATIL VAZİYETTE DURAN 25 BİN M2 FUAR ALANININ ŞEHRİMİZE YENİDEN KAZANDIRILMASI,
300 VATANDAŞIMIZA İLAVE İSTİHDAM,
7/24 YOL ÜSTÜ TİCARETİNE HİZMET EDECEK SATIŞ NOKTALARI,
ŞEHRİMİZDEN TRANSİT GEÇEN GÜNDE YAKLAŞIK 110 BİN YOLCUNUN ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMASI HEDEFLENMEKTEDİR.


Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIKın vizyon projeleri arasında yer alan ve Kütahyanın yeni simgelerinden birisi olmaya aday olan Vazo Kule için çalışmalara başlandı.

Kütahyanın yeni şehir simgelerinden birisi olmaya aday olan ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIKın vizyon projeleri arasında yer alan Vazo Kule tasarımları, gün yüzüne çıktı. İçerisinde restoranların, sergi salonlarının, yöresel ürün satış noktalarının, sanat galerilerinin ve seyir terasının yer alacağı Vazo Kule için anket çalışması başlatıldı. Projelendirilen 3 tasarım Kütahya Belediyesi resmi internet sitesi www.kutahya.bel.tr adresinden oylamaya sunulurken diğer sosyal medya ağlarından da 3 farklı tasarım projelerinin tanıtımı yapıldı. Kısa sürede Kütahyalıların büyük ilgi gösterdiği Vazo Kule tasarımları halkın beğenisini kazandı.

KÜTAHYAYA DEĞER KATACAK
Yapımı tamamlandığında Kütahyaya değer katacak projeler arasında yer alan Vazo Kule yaklaşık 70 metre yüksekliğinde ve 24 bin metrekare alana sahip olacak. İçerisinde tüm sosyal imkanların yer alacağı Vazo Kule tamamlandığında sadece Kütahyanın değil Türkiyenin ve Dünyanın vazgeçilmez eserleri arasında yer alacak. Kulenin zemin katında havuzlarla aktive edilmiş açık ve kapalı kafeler, her yaş grubunun yararlanacağı sosyal alanlar, farklı içerikli Türk Bahçeleri, doğal rekreasyon alanları vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Üst katlarda çok amaçlı salon, sanat galerileri, yöresel ürün satış noktaları, bilim merkezi, dönen restoran, açık ve kapalı seyir terasları gibi ihtiyaç duyulan pek çok alan yer alacak. Bodrum katında ise hem çiniciler çarşısının hem de Vazo Kulenin ihtiyacını karşılayacak 470 araçlık otopark, oto yıkama, Kütahya Belediyesi hayır çarşısı gibi alanlar yer alacak.

ÇİNİCİLER ÇARŞISI CANLANACAK
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK Vazo Kule Projesi için planlanan alanının, Çiniciler Çarşısı yanı olduğunu belirtti. Başkan IŞIK, alınan bu kararın tesadüfen alınmış bir karar olmadığını söyledi. Söz konusu alanın; çiniciliğin başkenti olan şehrimizde el sanatları satış ve tanıtım merkezi olmasına rağmen yeterince değerlendirilemediğini söyledi. Prof. Dr. Alim IŞIK Çiniciler Çarşısı, maalesef hak ettiği şekilde cazibe merkezi haline getirilemedi. Yol üzerinde önemli bir konuma sahip olan çarşımızın önünden, günlük ortalama 45 bin araç ile seyahat eden 110 bin yolcunun geçmesine rağmen ne yazık ki bu avantajdan şehrimiz ekonomik olarak beklenen katkıyı alamıyor dedi.

ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Vazo Kule Projesinin inşa edileceği alanda, bölgenin en büyük fuar alanının yer aldığına değinen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; 5 bin 700 metrekare kapalı alan ve yaklaşık 20 bin metrekare açık alana sahip fuar alanından yılda sadece 15-20 gün yararlanılabildiğini söyledi. Başkan IŞIK Çiniciler Çarşısı içinde yer alan ve atıl durumda olan amfi tiyatro, havuz ve diğer sosyal donatı alanları da maalesef istenilen şekilde kullanılmamaktadır. Özetle söz konusu alan, yıllardır bu şehrin çözüm bekleyen en önemli sorunlarından biridir. Sadece Çiniciler Çarşısı içerisinde 253 adet esnafımız ve bu esnaflarımızın alış veriş içerisinde bulundukları sektörler bu sorunu yaşamaya devam etmektedir. Bu sebeple 70 metre yüksekliğe ve 23 bin metrekare alana inşa edilecek Vazo Kule, sadece görsel bir simge olarak kalmayıp, içerisinde barındırdığı seyir terası, dönen restoran, kafeler, etkinlik alanları, bilim ve sanat merkezi, sanat galerileri gibi bir çok sosyal donatı alanı ile bölgede bir cazibe merkezi olacaktır. Vazo Kule Projesi başta yol ticareti olmak üzere Çiniciler Çarşısı ve fuar alanı içerisinde bulunan atıl vaziyetteki yerlere de ciddi bir değer katacak projedir. İçerisinde yeni yaşam alanlarının olacağı Vazo Kule, Çiniciler Çarşısı ve müştemilatı ile devasa açık bir AVM niteliğini de bünyesinde barındırmış olacaktır. Ayrıca yeni dönel kavşak ve bağlantı yolları ile demir yolu arasında sıkışmış olan başta Vefa Mahallesi ve kentsel dönüşüm alanlarına da katma değer sağlayacaktır. Vazo Kule ile birlikte Çiniciler Çarşısındaki 253 esnafımızın ticari faaliyetlerine katkı sağlanırken, bir çok yöresel ürünümüze de yeni bir pazar imkanı sağlanacaktır. Vazo Kulenin tamamlanması ile birlikte en az 300 vatandaşımıza ilave istihdam imkanı ve 13 bin metrekare yeni yeşil alanı da şehrimize kazandıracağız dedi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 12021