30 Ekim 2020 Cuma

Türkiye’nin en fazla burca sahip kaleleri arasında ilk sıralarda yer alan Kütahya Kalesi (Hisar), Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından hayata geçirilen ışıklandırma projesi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıldönümünde hayata geçti.

KÜTAHYA’DA İLKLER YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Kütahya’da da coşku ile kutlandı. Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim IŞIK’ın Kütahya’ya ilkleri yaşattığı projelerden birisi daha bu kutlu günde hayata geçti. 2000’li yıllardan bugüne kadar denemeleri yapılan ancak kesin sonuç alınamayan kalenin ışıklandırması, Başkan IŞIK ve ekibinin çalışmaları ile gerçekleşti. Kütahya Kalesi’nin (Hisar) ışıklandırma projesinin resmi açılışını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında saat 20:29’da hayata geçti. Tüm şehirden net bir şekilde görünümü sağlanan Kütahya Kalesi’nin ışıklandırma projesinin açılışına Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim IŞIK ve vatandaşlar katıldı.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR OLAYA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Kütahya Kalesi’nde düzenlenen programda konuşan Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim IŞIK yaptığı konuşmada Cumhuriyetin kuruluşunun 97’inci yılını kutladı. IŞIK “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı canı gönülden kutluyorum. 97 yıl önce bu ülkeyi, bu devleti bize bırakan başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm atalarımızı şükran ve minnetle yad ediyorum. Billboardlarda da gösterdiğimiz gibi bugün 29 Ekim 2020 günü saat 20:29’da şehrimiz için, ülkemiz için, belki de dünyada insanlık alemi için çok önemli bir olaya şahitlik etme adına bu programı düzenledik. Şuan itibariyle Kütahya Kalesi’nin ışıklandırma projesini uygulamaya koyuyoruz. Bismillâhirrahmanirrahim diyerek şartelleri açtırıyorum” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kütahya Kalesi’nin ve Kütahya’nın birçok medeniyet ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan IŞIK Kütahya Kalesi’nin Türkiye’nin en büyük ikinci kalesi olduğu bilgisini verdi. IŞIK konuşmasının devamında “Roma’ya, Bizans’a, Selçuklu’ya, Germiyanoğlu’na ve Osmanlı’ya ev sahipliği ve yerleşim yeri olarak görev yapan bu mübarek topraklarda ülkemizin en büyük ikinci kalesindeyiz. Diyarbakır Kalesi’nden sonra en fazla sura sahip olan ve büyüklük olarak ta Türkiye’nin ikinci büyük kalesini aydınlatma onurunu Rabbim bize nasip eyledi. Yıllarca hayal ettiğimiz bir projeydi. 2000’li yıllardan bugüne denemeler yapılmış ama bir türlü başarılı olunamamış. Yaklaşık bir buçuk yıllık görev süremiz içinde gelir gelmez başlattığımız çalışmaların birinci etabını bugün hayırlısı ile hizmete sokuyoruz. Bu kalenin bu şekle gelmesinde çok büyük emekleri olan başta Sayın Valimiz Ali ÇELİK Bey’e, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat KOYAK Bey’e, Kütahya Kültür Turizm Müdürü Zekeriya ÜNAL Bey’e, Eski Müze Müdürümüz Serdar ÜNEN Bey’e, Doç. Dr. Sevinç Hanımefendiye Kütahya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurum Başkanı Prof. Dr. Cengiz IŞIK Hocamıza ve kurul üyelerine, Kütahya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurum müdürü Mehmet Ali KARAKAYA ve çalışma arkadaşlarına, İl OEDAŞ Müdürü Kamil Uğur MUMCU ve çalışma arkadaşlarına ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu gerçek bir ekip çalışmasıydı. Kolay olmadı. İzinlerin alınması, kazı çalışmalarının yapılması, ardından elektrik hatlarının çekilmesi, belediye ekiplerimiz tarafından tüm burçların aydınlatılma çalışmalarının yapılması uzun bir zaman aldı ama mutlu bir günde, güzel bir günde bu güzelliği hep birlikte yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve şehrimizin güzel insanlarına hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Valisi Ali ÇELİK ise konuşmasında “Kütahya kültürü ve tarihi değerleri ile kadim bir şehir. Kütahya Kalesi’nin bir yerinden başlamak gerekiyordu. Sayın Belediye Başkanımız koordinesinde ilimizin tüm kurumları ile bu amaç kitlenince ortaya böyle güzel bir sonuç çıktı. Cumhuriyetin 97’inci yıldönümünü kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya’da kutlamanın ayrı bir mutluluğu var. Bu coşkuyu yansıtan gösteriyle Belediye Başkanımız ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 3115