1 Ekim 2020 Perşembe

Ahmet Yakupoğlu Anısına düzenlenen 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen törenle başladı.
Dünyaca ünlü merhum Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatürist Ahmet Yakupoğlu’nun Anısına düzenlenen 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Ahmet Yakupoğlu’nun vefatının yıl dönümü sebebiyle Kur’an-ı Kerim tilaveti okunması ve Ahmet Yakupoğlu tanıtım video gösterimi ile devam eden programda, ünlü ressamın Güzel Sanatlar Fakültesi ve El Sanatları Atölyesine isminin verilmesinin takdimi yapıldı.
Sempozyum kapsamında katılımcılara hitap eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Ahmet Yakupoğlu 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu’nun hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.
“İnsanların en büyük görevi kendi topraklarından çıkmış değerlere sahip çıkmaktır” diyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Bizde Kütahya’nın, ülkemizin ve dünyanın çok önemli isimlerinden birisi olan Ahmet Yakupoğlu’nu rahmetle ve minnetle anıyoruz.
Şehrimizin değerlerine sahip çıkmak zorundayız. Bu şehri dünya kenti yapacak olan insanlar, değerler bu tür büyüklerimizdir. Biz sahip çıkarsak ülke sahip çıkar, ülke sahip çıkarsa insanlık alemi bunu korumaya devam eder.
Onun için hepimizin görevi şehrimizin yetiştirdiği büyüklerimizi, sanatçılarımızı, bilim ve iş insanlarımızı hangi mevkide olursa olsun şehre değer katıyorsa her ortamda sahiplenip onun arkasında dimdik durmaktır. Bizde Kütahya Belediyesi olarak bu kapsamda elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Üniversitemize de Ahmet Yakupoğlu’nun eserlerine sahip çıkarak koruduğu ve müzeye taşıyarak onun ölümsüzleşmesine vesile olacağı için teşekkürlerimi sunuyor, sempozyumun hayırlı olmasını temenni ediyorum, dedi.
Program kapsamında Kütahya Belediyesi’nin sempozyuma vermiş olduğu katkı ve desteklerden dolayı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK’a Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ tarafından hediye takdim edildi.
Günün anlam ve önemine dair gerçekleşen protokol konuşmalarının sona ermesiyle birlikte Ahmet Yakupoğlu adına düzenlenen Resim Galerisinin açılışı gerçekleşti. Resim Galerisini protokol üyeleri ile birlikte gezen Başkan IŞIK, yetkililerden galeride yer alan eserler hakkında bilgi aldı.
Açılışı bugün yapılan Ahmet Yakupoğlu 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu, 3 Ekim tarihinde sona erecek.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1203