16 Temmuz 2020 Perşembe

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain kalkışmasının 4. yıldönümünde tek yürek olan Kütahyalılar Zafer Meydanına akın etti.

7’den 70’e genciyle yaşlısıyla Zafer Meydanını dolduran hemşehrilerimiz saygı duruşunda bulundu, hep bir ağızdan coşkuyla İstiklal Marşını okudu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda tüm şehitler ve ebediyete intikal etmiş gaziler için dua edildi. Program sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde gerçekleşti.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında vatandaşlara hitap eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; 4 yıl önce bugün bu saatlerde milletimizin özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine sızmış devşirmelerin ayaklanması nedeniyle kahramanlık örneği gösteren aziz milletimizin bu direnişe karşı vurduğu mührün 4. yılı vesilesiyle düzenlenen demokrasi ve milli birlik günü kutlamalarına hoş geldiniz.

Aziz hemşehrilerim; Bu kutsal toprakların her karışı şehit kanlarıyla sulanmış, yüzyıllar öncesinden başlayan ve özellikle bu coğrafyada gözü olan dış güçlerin değişik zamanlarda birçok denemesi sonucu kalkışmalara sahne oldu.
Ama mührün sonuncusunu 15 Temmuz’da vuran bu aziz milletimiz, 29 Ekim 1923’te Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde o günün kahramanlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan ederek bu toprakların sahibinin Türk milleti olduğunu göstermiştir.

O günden bugüne belirli aralıklarla birçok kalkışmalar, ihtilaller denendi. Ama sonuncusu 15 Temmuz kalkışması milletimizin özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin içerisine sızmış devşirmeler aracılığıyla Fetö Terör Örgütü’nün kalkışmasıydı.
Bu aziz millet 4 yıl önce bugün bu saatlerde milletin direnmesiyle seçimle iş başına gelmiş hükümetin ancak millet iradesi ile indirilebileceğinin göstergesi olan direnişi kahramanca yaptı ve 251 vatan evladını şehit, 3 bine yakın vatan evladını da gazi vererek mührü son kez vurdu.

Aziz hemşehrilerim; Bu şehrin, bu ülkenin, bu milletin temsilcisi millet iradesi ile geliyor. O gün Milliyetçi Hareket Partisi’nin Sayın Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ’nin ‘Seçilmiş hükümetin yanındayız, devletimizin yanındayız. Nerede kim tarafından hangi sebeple gelirse gelsin hiçbir kalkışmayı kabul etmiyoruz’ sözüyle başlayan milletimizin heyecanı, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın aziz milletimizi meydanlara davet etmesiyle şahlanmış ve direnişe bir daha cesaret edilemeyecek şekilde tarihe gömmüştür. Dolayısıyla milletimiz sonrasında yeniden özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin değerli üyeleri aracılığıyla sistem değişikliğini gündeme getirmiştir.

Milletimiz Cumhurbaşkanı’nı kendisi seçerek sandıktan çıkarmayı kabul etmiş, ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha güçlü özellikle içerden kendisinden görünen hainlere karşı bir daha asla böyle bir olayı yaşatmamak üzere güçlü bir iradeyi ortaya koymuştur. Kütahya’mızda Valiliğimizin organizasyonuyla düzenlenen bu geceye katılım sağladığınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın daha da güçlendirsin, dedi.

Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın anma töreninde yaptığı konuşması led ekrana yansıtıldı. Gecede şiirler ve ilahiler okundu, kahramanlık türküleri seslendirildi.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği saat 00.13’te tüm illerde olduğu gibi Kütahya’da da sela okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı çerçevesinde Kütahya Belediyesi tarafından Zafer Meydanında düzenlenen etkinliklere katılan vatandaşlarımıza çeşitli ikramlarda bulunuldu. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 573