28 Mayıs 2020 Perşembe

Kütahya Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan camiler ve pazaryerlerini 29 Mayıs'ta kılınacak ilk Cuma namazı için dezenfekte ediyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından Cami ve mescitlerin açılması ile ilgili olarak yayınlanan genelge çerçevesinde hazırlıklara başlayan Kütahya Belediyesi ekipleri, camilerin dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarına başladı.

Halk sağlığını ön planda tutarak 34 Caminin yanı sıra Cuma namazı kılınması planlanan Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe pazaryerlerinin dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiren Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü İlaçlama Birimi ekipleri, faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Kütahya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de Camilerin avlularını yıkayarak temizliyor.

Kütahya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ise açık alanlara Cuma namazı için gelen ve maskesi olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz maske verecek, temassız cihazlarla ateşlerini ölçecek ve söz konusu alanlara dezenfektan ünitelerini yerleştirecek.

Alınan tedbirler çerçevesinde Cuma namazı kılacak vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak namazlarını eda etmelerini sağlamak için Kütahya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekipleri de pazar yerlerinde saf yerlerini belirliyor.

Ayrıca, Kütahya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü namaz öncesinde, namaz esnasında ve namaz sonrasında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususların yazılı olduğu tabelalar yaptırarak giriş yerlerine koymak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Covid-19 salgınının yayılımını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde cami tuvaletleri ve abdesthaneler kapalı olacağından vatandaşlarımızın evlerinde ya da iş yerlerinde abdestlerini alarak gelmeleri gerekiyor. Covid-19 hastalığının bulaşması açısından risk oluşturan ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır gibi yaygılar kullanılmayacak, hemşehrilerimiz yanlarında getirdikleri kendi seccadelerinde namazlarını kılabilecekler. Bir araya gelmelerde, sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek; tokalaşma, musafaha etme, sarılma gibi fiziksel temaslarda bulunulmayacak. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1036