4 Mart 2020 Çarşamba

Avrupa Birliği ve Merkezi İhale Finans Birimi şehir eşleştirme hibe programı kapsamında Kütahya Belediyesi ve Macaristan Pécs Belediyesi ortaklığında yürütülen Kütahya ve Pécs İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık başlıklı projenin Pécs kapanış organizasyonu Macaristan’ın Pécs şehrinde gerçekleştirildi.
Kütahya’nın 1975 yılından beri Kardeş Şehri olan Macaristan’ın Pécs şehri ile Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı” kapsamında desteklenen “İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık” Projesi kapsamında ortak vizyon ve hedef belirleme amacıyla her iki şehrin aktörleri bir araya gelerek, şehirlerin kültür odaklı sürdürülebilir kalkınma stratejilerini belirledi.
Pécs Belediye Başkanı Attila PÉTERFFY tarafından açılış konuşması ile başlayan kapanış etkinliği, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK ve Türkiye Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif OKTAY’ın konuşmaları ile devam etti.
Programda Pécs Belediyesi yetkililerine misafirperverlikleri sebebiyle teşekkürlerini sunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Kütahya ve Pécs Belediyesinin yeni dönemde ortak projelere imza atabileceğini söyledi.
Daha sonra Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet ZENCİ tarafından yapılan sunumda, proje sonuçları Pécs halkı ile paylaşıldı ve proje kapsamında belirlenen stratejiler doğrultusunda iş birliğini güçlendirerek sürdürmek için tüm yerel kurumlar Kütahya’ya davet edildi.
Kapanış organizasyonunda, bu etkinliğin bir projenin sonu olduğu değil, aynı zamanda uzun vadeli kurumsal iş birliğinin de ilk adımı olduğu mesajı verildi.
Organizasyon kapsamında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi ve Seramik Sanatçısı Gökhan AKÇA tarafından seramik modelleme tekniği atölye çalışması, Türk Çini ve Seramik sanatı konulu sunum gerçekleştirildi.
Kültür Bakanlığı sanatçılarımızdan Çini Torna ve Çark Sanatçısı Mehmet YILDIRIM Çini Çark gösterisi yaparak, Kütahya’nın çini ve seramik sanatını tanıttı. Kütahya’nın yine önde gelen Kültür Bakanlığı sanatçılarından Cemile GÜL’ün katılımı ile Kütahya Nakış İşleme sanatı Pécs halkı ile buluşturuldu.
Kütahya Çiniciler Odası Sanatçıları, Mustafa DUMANLAR, Ali KAYMAK, Hasan KAYIŞ, Cengiz DAYAN, Hakan KULKOÇ, Ahmet KARAKAŞ ve Fatih KAHRAMAN’ın eserleri ile düzenlenen sergide Kütahya Çini Sanatını Pécs şehrine tanıttı.
Etkinliğe, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet YILDIRIM YAZAROĞLU, Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık ERİLBAYLI, Kütahya’nın önde gelen sanatçıları, belediye meclis üyesi ve belediye personeli de katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1519