27 Şubat 2020 Perşembe

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Kütahya Belediyesinin 3.707.443,52 avro bütçeli “Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi” projesinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından destek almaya hak kazandığını açıkladı.
Çınar Otel’de düzenlenen Bölgesel Destek Programları Açılış ve İmza Töreni'nde açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK; Desteğe hak kazanan Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi projesi, Kütahya'nın UNESCO yaratıcı şehirler ağı içinde kalma ve bu etiketi şehir ve sektör için bir katma değere dönüştürme anlamında kritik bir rol üstlenecek. Yine proje sayesinde ülkemizin en önemli kültürel ürünlerinden biri olan çininin, küresel olarak tanınmasına ve endüstriyel kullanım alanının genişlemesine de büyük katkı sağlayacağız, dedi.
Kütahya Belediyesi tarafından CISOP 2014/031-879 kodlu operasyonel programa başvurusu yapılan Improving Digitalization and Creativity Ecosystem in Kütahya as a Member of UNESCO Creative Cities Network projesi, Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ile Kütahya Çiniciler, Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası ortaklığında gerçekleşti.
Toplam bütçesi 3.707.443,52 avro olan “Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi” projesi ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Zanaat ve Halk Sanatları Alanı’nda üye olan Kütahya çini sektörünün yaşadığı; endüstriyel boyutta yeni desen ve form tasarımları eksikliği, ürün standardizasyon eksikliği, ticarette yaşanılan yapısal sorunlar ve markalaşma eksikliği sorunlarına çözüm getirilmesi amaçlanıyor.
Bu amaç doğrultusunda proje kapsamında; Bir yaratıcı platform kurularak kamu-üniversite-özel sektör iş birliğinde kurumsal yapılanmanın gerçekleştirilmesi, bu platform bünyesinde yürütülecek çalışmalarla yeni tasarımların geliştirilmesi, Kurulacak test laboratuvarı ile ürün kalite analizleri ve standardizasyon çalışmalarının yürütülmesi, Ticarileştirme, markalaşma çalışmaları ve yeni iş bağlantılarının oluşturulması çalışmalarının gerçekleştirilmesi, Eğitim ve danışmanlık programlarıyla sektörün niteliksel gelişimine katkı sağlanması ile sektörde tespit edilen temel sorunların çözülmesi planlanıyor.

Bu çözümleri gerçekleştirebilmek için kurulacak merkezde yürütülecek; eğitim ve danışmanlık, doğrudan pazarlama, serigrafi üretimi ve satışı, kutulama, paketleme ve sertifika basımı, endüstriyel tasarım ve şekillendirme, genel tasarım atölyesi, prototip ile analiz ve sertifikasyon hizmetlerinin verilmesi planlanıyor. Verilecek bu hizmetlerle bir taraftan merkezin mali sürdürülebilirliği için gelir akımı sağlanırken, bir taraftan da sektörün sürekli olarak farklı alanlarda desteklenmesi ve GSYH’ye katkısının artırılması amaçlanıyor. Bunların yanında projenin uygulanmasıyla operasyon hedeflerinden; Desteklenen yaratıcı endüstri ürün sayısı (2), Satışlarını ve ihracatını artıran KOBİ sayısı (200), Kurulan yeni işletme sayısı (25), Desteklenen kuruluş ve işletmelerde oluşan yeni iş / istihdam sayısı (200), Yeşil yatırım / çözüm sunan KOBİ sayısı (5), Çıktı ve sonuç göstergelerine önemli katkılar sunulacağı öngörülmektedir.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1538