12 Aralık 2019 Perşembe

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Kütahya Belediyesinin 2020 yılı yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kütahya’da özellikle kadın ve genç girişimcilerin potansiyelinin çok büyük olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Bu şehir elindeki kendi insanının değerini büyüterek, sahiplenerek, bir başka şehre veya ülkeye aktarabilirse işte o zaman dünya şehri olacak. Geçmiş 8 aylık belediye yönetimi tecrübemizi bugüne taşıdığımızda şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu şehir bir dünya kenti olacak. Hiç bir şekilde tereddütünüz olmasın.
İnşallah önümüzdeki 5 yılın sonunda nasıl birinci hedefimiz sosyal barışı sağlamak dedik ve sağladıysak, bir diğer hedefimiz bu şehrin yatırımcılar ve yaşananlar açısından Türkiye’nin tercih edilen ilk 5 ili arasına girmesini sağlamak. 5 Yılın sonunda bunu göreceğiz. Sosyal barış, tüm değerlerin birleşmesi, aynı masa etrafında farklı dünya görüşlerinde olsak bile konuları doğru seçersek, ortak menfaatler doğrultusunda önce ülkem, şehrim, milletim, hemşehrim diyebilirsek ne kadar güzel sonuçların elde edilebileceğini görüyoruz, ifadelerini kullandı.
2020 Yılı bütçesinin Belediye Meclisinden geçtiğini söyleyen Başkan IŞIK; 2020 Yılı bütçemiz meclisten geçti ve son 15 yıl içerisinde ilk kez denk bulunan bütçe yaptık. 510 Milyon TL gelir bütçemizin 92 milyon TL’sini geçmiş yıllardan gelen kredi borçlarının finansı için ayırdık. Geriye kalan 418 milyon 500 bin TL’lik harcama bütçemizin 168 milyon 500 TL’sini yatırıma ayırdık. Toplam 510 Milyon TL’yi dikkate alırsak onun 3’te biri. Bu şehir ilk kez bütçesinin 3’te birini yatırım üzerine ayırıyor. Ciddi bir borç ödemiş olmamıza rağmen ilk kez 5 yılın birinci yılında geçmiş yıllardaki ortalama yatırım bütçesinin üzerinde bir bütçeyi yatırıma ayırdık, dedi.
Kütahya Belediyesinin 2020 yılı yatımları ile ilgili açıklamalarda Başkan IŞIK; Bu seneki 2020 yılı projelerimizin içerisinde ise öncelikle Kütahya Valiliği eski binasının yıkılması ile ortaya çıkacak olan Zafer Meydanı düzenleme projemiz var.
Bu şehri gerçekten kent yapacak bir meydana dönüştüreceğiz. Altında 2 katın makul olduğunu düşündüğümüz yaklaşık 350 araç kapasiteli kapalı otopark. Üstünde de bu şehri kendi kültürüyle, tarihiyle bütünleştiren bir meydan projemiz var. Projemiz sonuçlandı ama ilgili kurumlarımızın da görüşüne sunacağız. Örneğin Mimarlar Odamızı, Mühendisler Odamızı davet edip projemizi göstereceğiz. Onların fikirlerini aldıktan sonra son şeklini vereceğiz ve büyük ihtimalle de Şubat ayı içerisinde ihalesini tamamlayıp bu yaz döneminde de projemize başlayacağız.
Bununla eş zamanlı olarak depreme dayanıklı olmadığı için eski Kültür Sarayı binamızı yıkacağız. Onunda altına yine yaklaşık 300 araç kapasiteli kapalı otopark, üstüne ise değişik büyüklüklerde konferans salonları inşa edeceğiz. Çünkü; Bu şehir kültür şehri, öğrenci şehri. Öğrenci kardeşlerimiz etkinlik yapmak isterlerse onlarında kullanabileceği son derece modern bir şekilde donatılmış, konferans salonları, sergi ve fuaye alanları, önünde antik tiyatro, üst katına da bu bölgenin en iddialı kütüphanesinin olduğu bir kompleks kazandıracağız. Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştireceğimiz ortak projenin hazırlık çalışmaları devam ediyor. Binayı biz yapacağız. Binanın iç donanımının %50’si Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğümüz tarafından sağlanacak. Alt katın işletmesini Belediye, üst kattaki kütüphane kısmının işletmesini de Kültür Bakanlığı yapacak şekilde bir protokol ile bu yapıyı şehrimize kazandıracağız.
Cumartesi ve Çarşamba Pazaryerini tarihi dokuya uygun bir şekilde yeniden şehrimize kazandırmayı hedefliyoruz. Altı tamamen otopark, orta alan kapalı pazaryeri, onun üstü güneş enerjisi sistemiyle donatılmış olacak. Aynı şekilde Kültür Sarayının üstünü de güneş enerjisi panelleriyle şehrimize kazandırıp bu şehrin merkezdeki trafik sorununu çözmek istiyoruz. Asım Gündüz Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi dahil olmak üzere o bölgedeki yoğunluğu bu alanlara kaydıracak şekilde vatandaşlarımıza alternatif alanlar oluşturarak değerlendireceğiz. Bunu öncelikli olarak kurumlarımızla birlikte işbirliği içerisinde yürüteceğiz, dedi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1094