4 Aralık 2019 Çarşamba

Kütahya’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak özel eğitim okulları ile Sivil Toplum Kuruluşları tarafından hazırlanan sergilerin açılışı gerçekleştirildi. Sergi açılışına Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK adına Belediye Başkan Yardımcısı İlyas BAHAR katıldı.
Sergileri ziyaret eden protokol üyeleri, eserleri tek tek inceleyerek öğrencilerle sohbet edip her birini tebrik ettiler. Program, özel eğitim okulları tarafından hazırlanan çeşitli dans gösterileri ve etkinliklerle sona erdi. Protokol üyeleri daha sonra Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Hayat Topluluğu öncülüğünde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel açılan +1 Down Cafe’de, down sendromlu çocuklar ve aileleri ile bir araya geldi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen program ile devam etti.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK adına Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan ERTAŞ katıldı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle düzenlenen program, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan “Başarı Öyküleri” adlı kamu spotunun gösterimiyle devam etti.
Protokol konuşmalarının ardından “Engellemelerinize Rağmen Başardıklarımız” adlı söyleşi gerçekleştirildi. Onur MARAN, Hüseyin Deniz DAVRAN, Feyza ÖNCÜ, İrem ÖZCAN ve Nuray ÖZCAN söyleşi, programında engellerine rağmen neleri başarıp o başarıları nasıl elde ettiklerini katılımcılarla paylaştı.
Daha sonra DPÜ öğrencileri Sıla ÖZYEŞİL ile Ebrar TEPECİKLİOĞLU görme engelliler için hazırlanan Yeni Ufuklar Açan Sesli İletişim Uygulaması (YUSİ) hakkında bilgiler verdi.
Program, kurum ve kuruluşlara erişilebilirlik belgelerinin verilmesiyle sona erdi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi binası, KSBÜ Rektörlük binası, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binası, Kütahya Özel Bahçeşehir Koleji eğitim binası, Özel Park Hayat Hastanesi, Özel Yoncalı Öz İlgi Bakım Merkezi Fatih 1 binası, Tavşanlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, DPÜ Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Gediz Devlet Hastanesi, Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi, Emine Gülbahar Hatun Yurt Müdürlüğü, Emet Dr. Fazıl Doğan Devlet Hastanesi, Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Merkez Laleli Cami, Tavşanlı İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Tavşanlı Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünün erişilebilirlik belgeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1125