19 Kasım 2019 Salı

1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 170 Kıbrıs gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” törenle verildi.
Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ile Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan tören, Kıbrıs Barış Harekatı’nın anlatıldığı filmin gösterimiyle devam etti.
Kıbrıs Barış Harekatı görevinin 45 yıl önce layıkıyla yerine getirildiğini ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban BAŞOĞUL; Onurla taşıyacağımız madalyalar bizden sonra ailemize ve evlatlarımıza bırakacağımız en büyük mirasımız olacaktır, dedi.
Madalyaların en güzel miras olduğunu ifade eden Vali TORAMAN; Bu madalyalar sizler için büyük bir onur. Bu madalyalar evlatlarınıza kalacak ve onlara bırakacağınız gazilik unvanınızla beraber en büyük miras. Kahramanlığınızla ne kadar övünseniz yeridir. Şehitlerimiz başta olmak üzere bağımsızlığımız, milli ve manevi değerlerimiz için mücadele ederken şehit düşen askerlerimiz, güvenlik görevlilerimiz, sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Gazilerimiz adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bütün yöneticilerine şükranlarımızı arz ediyorum, diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Kıbrıs gazilerine Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi.
Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen törene; Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak GAZEL, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah DAMCI, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Baro Başkanı Ahmet ATAM, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa ÇEKİÇ, İl Emniyet Müdürü Necmettin KOÇ, İl Genel Meclisi Başkanı Musa YILMAZ, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban BAŞOĞUL, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Asım OKAT, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, Kıbrıs gazileri ile aileleri katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1834