16 Kasım 2019 Cumartesi

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü verilen ve 2010 yılında vefat eden dünyaca ünlü Kütahyalı çini sanatçısı Sıtkı OLÇAR için anma programı düzenlendi.

Hilton Otelde düzenlenen anma programında konuklara hitap eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Babayı sahiplenmek, babanın mirasını sahiplenmek, onu hatırlamak, hatırlatmak önemli bir duygu. Sıtkı usta Kütahya’yı hem ülkemizde hem de dünya ülkelerinde ciddi anlamda tanıtan değerli bir sanatçı. Rabbim mekanını cennet eylesin. Ruhu şad olsun, ifadelerini kullandı.

Çini sanatçısı Sıtkı OLÇAR'ı rahmetle andığını belirten Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN; Kütahya tarih boyunca çini ve seramikte üretim merkezi olmuş önemli bir coğrafya. Bu gelenek yaklaşık 5 bin yıldır ustalar eliyle devam ettiriliyor. Sıtkı OLÇAR da bu halkanın önemli bir noktasını teşkil etmiş, kendisine rahmet diliyoruz, dedi.

Anma programında Sıtkı OLÇAR'ın dostları duygularını paylaşıp kendisiyle ilgili anılarını anlattı.

Programa; Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak GAZEL, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, Eskişehir Tepecik Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ferhan YILDIRIM, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Salih ÖZDEN, Sıtkı Olçar'ın kızı Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida OLÇAR, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1271