7 Kasım 2019 Perşembe

Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı, Kütahya ev sahipliğinde Sağlık Bilimleri Üniversitesinde gerçekleştirildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ), Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü iş birliğinde “Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı” düzenlendi.
Çalıştayın açış konuşmasını gerçekleştirerek farkındalık amaçladıklarını ifade eden KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, çalıştayda “Sağlıkta Borlu Malzemeler” ve “Sağlıkta Borlu Malzemelerin Uygulamaları” başlıklarının ele alınacağını söyledi.
Bor madeninin kullanım alanlarının artırılması ve çeşitlendirilmesi yönünde önemli çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN; Kütahya olarak biz de bu konuda önemli bir iddia sahibiyiz. Hem Dumlupınar Üniversitesi sanayiye dönük yönüyle hem de Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi sağlık uygulamaları yönüyle borla ilgili çok ciddi bilimsel çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaları sanayiye, üretime, ürüne dönüştürdüğümüz nispette gelirimiz ve refahımız artacak. Sanayici ve girişimcilerin de bilimsel çalışmalara destek vermelerini bekliyoruz, diye konuştu.
Sağlıkta Bor Çalıştayı’nın Türkiye’de ilk kez Kütahya’da gerçekleştirildiğini belirten Yörükoğlu Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU; En çok bor rezervine sahip il Kütahya. Eti Madenin sahip olduğu toplam rezervin yüzde 55’i, 1,8 milyar ton maden Emet ilçemizde. Bu anlamda Kütahya’ya maden kenti demek istiyorum. Bor bugün 250’den fazla alanda kullanılıyor. Bordan daha fazla faydalanmanın yolu ise ilgili bilginin üretilmesiyle sağlanacak, dedi.
Rezerv kadar pazar hedeflediklerini kaydeden Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan KELEŞER; Dünyada 4,5 milyar ton bor rezervi var. Bunun yaklaşık 3,5 milyar tonu Türkiye’de. Dünyadaki bor tüketimi 4 milyon ton. 5,7 milyon ton üretim kapasitesi var 2,7 milyon tonu Türkiye’de. Müthiş bir rekabet var bütün dünyada. Hedefimiz rezerv kadar pazar. Rezervimiz yüzde 73, satış payımız da yüzde 73 olsun gayretindeyiz, şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından çalıştay Sağlıkta Borlu Malzemeler” ve “Sağlıkta Borlu Malzemelerin Uygulamaları” oturumlarıyla devam etti.
KSBÜ’de düzenlenen çalıştaya; Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan KELEŞER, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU, bazı daire müdürleri, yerli ve yabancı akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1335