18 Ekim 2019 Cuma

Kütahya merkezli 5,6 büyüklüğündeki deprem senaryosuyla yapılan tatbikat sona erdi. 10 ilin katılımıyla Kütahya ev sahipliğinde gerçekleştirilen Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatının Değerlendirme Toplantısı, Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında gerçekleştirildi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kütahya’da gerçekleştirilen Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) destekli Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı Değerlendirme Toplantısı gerçekleşti.
Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali ARTUN, senaryosunun görevlilerle paylaşılmayan ve zamansız yapılan tatbikatın başarıyla tamamlandığını kaydetti.
Ahmet Ali ARTUN, 12 farklı noktada gerçekleştirilen AYDES destekli tatbikatlarda 500’ün üzerinde personele 438 görev verildiğini belirtti.
Kütahya il merkezinde kuyu kurtarma, yüksek kattan kurtarma, trafik kazasından kurtarma, yüksek katta mahsur kurtarma, kentsel arama kurtarma ve KBRN operasyonları yapıldığını aktaran ARTUN, Kütahya Valiliğinde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta 20 ekip, 100’den fazla personelin görev aldığını söyledi.
Koordinasyonun önemini ortaya koyan tatbikatta olası bir afette yaşanabilecek eksik ve sorunların tespit edildiğini ifade eden Ahmet Ali ARTUN, değerlendirme raporu hazırlanarak eksiklerin giderileceğini söyledi.
10 ilin katılımıyla yapılan tatbikatta Kütahya’nın olası bir afete hazır olup olmadığının test edildiğini belirten Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN; Hizmet grupları afeti canlı olarak sahada yaşadı. Kütahya’mız muhtemel bir afet durumunda en doğru, en hızlı ve etkin şekilde müdahale edebileceğini test etmiş oldu, dedi.
Toplantı, görüş ve önerilerin paylaşılmasının ardından sona erdi.
Konuşlanma alanı olarak kullanılan Kütahya Belediyesi Ata Spor Tesislerindeki Afet Yönetim Merkezi Çadırı’nda gerçekleştirilen Değerlendirme Toplantısı’na; Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Belediye Başkan Yardımcıları Salih ÖZDEN ile Ali İhsan ERTAŞ, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ile 10 ilin yetkilileri katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 981