6 Temmuz 2019 Cumartesi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, yerel basın mensupları ile bir araya gelip çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Belediye Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, ilk 3 aylık görev döneminde gerçekleşen hizmetlerini değerlendirerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlk 3 aylık görev döneminde gerçekleşen çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, değerli Belediye Başkan Yardımcılarım, Birim Müdürlerim, basınımızın güzide temsilcileri, davetimizi kırmayıp geldiğiniz için hepinize şahsım ve Kütahya Belediyesi çalışanları adına teşekkür ediyorum, dedi.

Dün itibariyle ilk 3 aylık görev dönemimizi tamamlamış bulunmaktayız diyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Budan sonra her 3 ayda bir sizlerle bu şekilde bir araya gelip, son 3 aylık faaliyet raporunu sizlerin aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız.
Bu toplantıda da bunun gereğini yapmak üzere buradayız. Bugüne kadar bizden desteğini esirgemeyen başta Kütahya Yerel Basın Mensupları olmak üzere tüm Kütahya’lı hemşehrilerime huzurunuzda teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.
Bilindiği gibi seçim öncesi 5 hedef belirlemiştik. Birinci hedefimiz sosyal barışı sağlamak, ikinci hedefimiz Kütahya’da göçü durdurmak, üçüncü hedefimiz Kütahya’nın yaşlanmış nüfusunu gençleştirmek, dördüncü hedefimiz Kütahya’mızı hem yatırımcılar hem de yaşayanlar açısından tercih edilen ilk 5 il arasında sokmak, beşinci hedefimiz ise Kütahyasporu 1. Lige taşımak şeklinde vatandaşlarımıza taahhütlerimiz vardı.
Bunların gereği olarak nasıl bu işi gerçekleştireceğiz? Sorusunun cevabında da önce yaklaşımı ortaya koyduk. Yönetim anlayışımızı sizlerle paylaşmıştık ve bunu da 5 başlık altında toplamıştık. Birinci anlayışımız Açık Kapı Belediyecilik, ikincisi Katılımcı Belediyecilik, üçüncüsü Şeffaf Belediyecilik, dördüncüsü Sosyal Belediyecilik, beşincisi de Yerinde Hizmet ve buluşma anlayışımız olarak bu temel anlayışımızı kamuoyuyla paylaşmıştık.
Bu anlayışımızın gereği ve hedefler doğrultusunda hemen gelir gelmez, Belediyemizin kapılarını herkese açtık. İkincisi Atatürk’ün Kütahya’ya mektubunu ve Türkiye Cumhuriyeti ibaresini olması gereken yerlere yerleştirdik. Şeffaf Belediyecilik anlayışının en önemli ayağı olan Elektronik İhale uygulamasını başlattık. Kronikleşmiş hale gelmiş olan otogar şehir arasındaki servis sorununu çözdük. Katılımcı Belediyecilik anlayışımızın gereği olarak Meclis Komisyonlarında tüm üyelere eşit görev verdik ve kimseyi dışlamadık. Belediye Varlıklarımızın Tespiti amacıyla bir komisyon kurduk ve mevcut hali bir rapora dönüştürdük. 3 Temmuz tarihinde de olağanüstü meclis toplantısıyla siz değerli basın mensupları ile birlikte tüm kamuoyuna internet aracılığıyla duyurduk, şeklinde konuştu.

Kütahya Belediyesinin son 3 ayda gerçekleştirilen faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Taahhütlerimiz arasında yer alan Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi (UMER), Engelli Hizmetleri Merkezi (EHMER), Kadın ve Çocuk Danışma ve Dayanışma Merkezi (KAÇDAM), AR-GE ve Proje Değerlendirme Merkezi kuruldu. Ayrıca Belediye bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturularak Haziran Ayında ilk kurul toplantısı yapıldı.
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze 3 aylık süre içerisinde 947 kişi müracaat etmiş, bunlardan 707 kişiye çeşitli yardım yapılmıştır. Müracaat edenlerden 240 kişinin talepleri Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu tarafından uygun bulunmamıştır. Bu kapsamda Hilal Gıda Alışveriş Kartı (Gıda Yardımı), Günlük Sıcak Yemek Yardımı, Nakdi Yardım, Ramazana Mahsus Gıda Yardımı (100tl), Evde Temizlik Hizmeti, Öğrenci Ulaşım Yardımı-Her Ay, Öğrenci Yurt Yardımı, Kreş Yardımı şeklindedir.
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde, Kadın ve Aile Hizmetleri Birimi, Engelli Hizmetleri Birimi, Kadın Danışma Merkezi Birimi kuruldu. Söz konusu Merkezlerimiz faaliyetlerine başladı. Emzirme Kabinleri yenilenerek tekrar vatandaşlarımızın hizmete sunuldu. İhtiyaç sahibi ailelerimizin ihtiyaçları tespit edilerek gerekli yardımlar yapılmaya başladı.

Yine Taahhütlerimiz arasında yer alan önemli uygulamalarımızdan birisi olan Gıda Bankacılığını kurduk. Artık hayırsever vatandaşlarımızdan aldığımız kuru bakliyat ve ev eşyalarını, Gıda Bankacılığı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Kütahya Belediyesi Ramazan etkinlikleri, 10 Mayıs /31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Germiyan Sokakta yapıldı. Kütahya Belediyesi tarafından Halk İftarları kapsamında Belediye Hizmet Binası önünde kurulan sofralarda 64609 hemşehrimiz ile bir araya geldik.

Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında hemşehrilerinin isteklerine kayıtsız kalmayıp, 2019 yılı geleneksel Ramazan Davulu geleneğini şehrimizde yeniden uygulanması ile Ramazan Davulu geleneği şehrimizde yeniden hayat buldu.

Kütahya İlimizde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali kurarak, TR33 Bölgesinde sürdürülebilir bir çevre için; enerji kullanımında yeşil enerjinin yaygınlaştırılması, verimliliğin sağlanmasına katkıda bulunulması ve İlimizde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali kurarak Sosyal donatılarda, turizm tesislerinde yatırım yerinin mevcut yenilenebilir enerji potansiyeli dikkate alınarak yeşil yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması katkı sağlanması amacıyla hazırlandı. Proje uygulama süresi 24 ay toplam bütçesi 3.200,000,00 TL’dir. Bütçenin %60’ı Zafer Kalkınma Ajansından hibe olarak alınmıştır.

Vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz cenaze defin ve ilimiz sınırları içerinde yapılacak cenaze nakil hizmetleri, Kütahya Belediyesi tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmeye başladı.

Fen İşleri Müdürlüğünün 3 aylık çalışmaları kapsamında asfalt çalışması 6.548 ton, Asfalt Üretim ve Serimi 3.675 ton, Asfalt Yama Üretim ve Uygulaması 10.524 ton, Plent Miks Temel (PMT) Üretim ve Uygulaması 16.632 m², Soğuk Asfalt Üretim ve Uygulaması 96.300 kg CRS-2 Üretim faaliyeti icra edilmiştir. Servisler bünyesindeki ekip ile; 31.03.2019 – 28.06.2019 faaliyet dönemi içerisinde, 2.816,50 m² alanda tamir bakım onarım ve yenileme çalışması yapılmıştır.

Yıkım çalışmaları kapsamında ise 3 aylık dönem içerisinde; 17 adet maili – i inhidam kararı alınmış yapının yıkımı,1 adet kamulaştırma işleminden kaynaklı taşınmaz yıkımı,1 adet Belediyemiz bünyesindeki atıl yapının yıkım faaliyetini icra etmiştir.

Ilıcayı canlandırmak için Bayanlar Açık Havuz, Hasulhas ve Aqua Park olmak üzere toplam 3 adet tesis kullanıma hazır hale getirilerek 09.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır.

Vatandaşlarımızın daha hızlı ödeme yapabilmesi adına teknik alt yapısı tamamlanan 2. Mobil Vezne aracımız Cumhuriyet Caddesi’nde hizmete başladı. Aracımızın hafta içi hizmet vereceği konumlar Belediyemiz Web Sitesinde duyurulacaktır. Yeni Belediye Hizmet Binamıza kendi imalatımız olan bir su yükleme Kiosku daha eklenmiştir. 6 adet Park ve Belediye tesislerimize toplamda 50 adet güvenlik kamerası döşenmiştir.

Web sitemize (www.kutahya.bel.tr) vatandaşlarımızın işlemlerini kolaylaştırmak adına ‘Bilgi Edinme ve Başvuru Rehberi’ eklenmiştir. Vatandaşlarımızın belediye hizmetlerimize katılması adına düzenlenen anket, web sitemizden on-line olarak ayrıca hizmet binası girişinde devreye alınmıştır. Her ay düzenlenen Belediye Meclis Toplantılarımız, şeffaf belediyecilik anlayışı gereği Belediye Facebook sayfamız üzerinden canlı olarak izlenebilmektedir, ifadelerini kullandı.

Başkan IŞIK, ilk 3 aylık süreçte yapılan hizmetler ile ilgili bilgiler vermesi sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Toplantıya; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Belediye Başkan Yardımcıları Salih ÖZDEN, İlyas BAHAR, Abdullah DAMCI, Murat ARIK, Fatih GÖLGELİ, Ali İhsan ERTAŞ, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Başkanı Ferhan YILDIRIM, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Merkez İlçe Başkanı İsmail KÜÇÜK, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Hülya ÖZTÜRK, Kütahya Ülkü Ocakları İl Başkanı Serdar AKKOÇ ile çok sayıda Basın Mensupları katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1225