2 Temmuz 2019 Salı

Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait bilgi, belge ve fotoğrafların sergilendiği Kent Tarihi Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Tarihi Germiyan Sokakta yer alan Şapçızade ve Karaca Konakları geçtiğimiz yıllarda Kütahya Belediyesi tarafından restore edilip, Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan Özel Müze izni ile Kent Tarihi Müzesi olarak haftanın 6 günü misafirlerinin hizmetine açıktır.

Kent Tarihi Müzesi’nin zemin katında, tarih öncesi dönemden başlayarak, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait bilgi, belge ve fotoğraflar bulunmaktadır.

Kütahya’nın tarihinin yaşatıldığı Kent Tarihi Müzesi’nin birinci katında, Kütahya’da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden olan demirci, bakırcı, kalaycı, keçeci, sepetçi, dülger, bıçakçı, semerci, nalbant, saraç, kunduracı gibi meslek gurupları, bölümler halinde mankenlerle ve fotoğraflarla canlandırılmış olup, bunlara ait aletlerin orijinallerine ait dükkânlar yer almaktadır.

Kent Tarihi Müzesi’nin ikinci katında, Kütahya’daki ev yaşamı ve konaktaki odaların iç mekânları gelin, düğün, kına, selamlık, giysiler, yatak odası, mutfak ve halı dokumacılığı gibi günlük hayat canlandırılmıştır.

Bahçesinde ise, Çini Sanatının merkezi olan Kütahya’nın geleneksel ata sanatının üretim aşamaları, hammaddeden kalıplara, çarkta yapımından, desenleme ve sırlamaya, tahririnden fırınlamasına ve son haline kadar tüm aşamaları yer almaktadır. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 2523