26 Haziran 2019 Çarşamba


Kütahya Belediyesi personeline Stratejik Planlama Eğitimi verildi.
Kütahya Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen Stratejik Planlama Eğitimi öncesi Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Belediye personeline hitap etti.
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; İnsanların nereden nereye geldiği veya sahiplendiği ilkeleri ne ölçüde uygulamaya aktardığı ya da yönettiği kurumu aldığı noktadan nereye taşıdığı hususları, takdir edersiniz ki bir plan çerçevesinde ancak ele alınıp değerlendirildiğinde bir anlam ifade ediyor, dedi.
Attıkları her adımın plan çerçevesinde olmak zorunda olduğunu ifade eden Başkan IŞIK; Tabi siyasi olarak kurum yöneticisinin ölçüsü vatandaşa verdiği sözü ne ölçüde yerine getirip getiremediğidir. Bunun hesabını da vatandaş sandıkta sorar. Ama bürokrasi veya tepe yönetiminin birlikte çalıştığı kadro, belirlenecek bu hedefler doğrultusunda çalışarak kendi programını uygulamaya koyar. Biz vatandaşlarımıza ne söz verdiysek onu yapacağız. Elimizde 130 başlıkta toplanmış olan proje paketi vatandaş nezdinde bizim kendimizi kontrol etmede esas alacağımız en önemli yazılı belgedir. Vatandaşta zaten buna bakarak değerlendirmesini yapacak. Ama bizim hedefimiz bu kurumu ilin en büyük işletmesi olarak üstlendiğimiz misyon çerçevesinde bu kenti hak ettiği yere taşıyacak şekilde yönetmektir. Hepimiz bir ekibiz. Ekibin her biri buna inanırsa, buna göre kendi birimini yönetirse bunların başarılmamasının hiçbir nedeni yoktur, ifadelerini kullandı.
Bugün başarılı olmuş kurumlara baktığımızda tamamının ortak özelliği yazılı belgeler üzerinden hareket etmesi olduğunu görürsünüz diyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Kişisel hareketler veya performans değerleri yazılı hale getirilir de gruba dönüştürülürse kurumun lehine çalışır. Aksi takdirde birileri sadece bir makama gelir, o makamın verdiği imkanlardan yararlanır ama bu dönem bittiğinde kurum bundan yeterince yararlanamadıysa kişide kalıcı olmaz kurumda hakkettiği veya hedeflendiği yere getirilememiş olur. Onun için önce inanmamız gerekiyor. Kurum çalışmalarının ve paydaş dediğimiz kurumumuzdan hizmet alan veya buraya hizmet veren tüm paydaşların bu yazılı hedefler doğrultusunda çalışmanın kuruma katkı sağlayacağına inanması lazım. Bunu da bizim inandırmamız gerekiyor. Önce kendimizin inanması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle önemli bir seminer programındayız. Bu seminerleri önemsiyoruz, şeklinde konuştu.
Program kapsamında Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIKın konuşmasının sona ermesinin ardından Stratejik Planlama Eğitimine geçildi.
5018 Sayılı Kanunun yanı sıra 5393 sayılı Belediye Kanunu ile nüfusu 50.000in üzerindeki tüm belediyeler Stratejik Plan hazırlamakla yükümlü kılınmıştır. Bu bağlamda Kütahya Belediyesinin 2020-2024 dönemine ait Stratejik Plan çalışmaları için Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK Başkanlığında; Strateji Geliştirme Kurulu, Strateji Geliştirme Birimi ve Strateji Geliştirme Ekibinin yer aldığı eğitim programı Duman&Global İcra Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN tarafından gerçekleştirildi.
Çalışmaların planlı ve programlı bir şekilde yürütülebilmesi için stratejik planlama eğitimi uygulama adımları ve çalışma takvimi oluşturuldu.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 821