17 Mayıs 2019 Cuma

Genelkurmay Başkanlığınca her yıl “Engelliler Haftası” dolayısıyla yapılan temsili askerlik uygulaması kapsamında, Kütahya’da 21 engelli vatandaş askerlik yapmanın heyecanını yaşadı.
Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında düzenlenen tören, Sancak Kıtasının yerini alması, sancağın tanıtılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşayan Hava Piyade Er Mert ÇAKMAK yaş kütüğüne plaket çaktı, temsili askerler adına konuşma yaptı.
Mert ÇAKMAK, “Bugüne kadar dedelerimizden, babalarımızdan ve ağabeylerimizden devam eden bu kutsal nöbeti bir günlük dahi olsa devraldık. Bir günlüğüne askerlik yapsak da bu nöbeti sadakat ve şerefle hayatımızın sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.
En anlamlı ant içme töreninin gerçekleştirildiğini ifade eden Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, “Bu tablo ordu, millet kavramını hayata geçirmiş olan Türk milletinin övüneceği ve her zaman gurur duyacağı bir tablodur” dedi.
Konuşmaların ardından eğitimi başarıyla tamamlayan 21 engelli genç Türk Bayrağı ve silah üzerine el koyarak yemin etti.
Vatani görevlerini başarıyla tamamlayan engelli askerlerin terhis belgeleri ise Vali Dr. Ömer TORAMAN, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK ile protokol üyeleri tarafından verildi.
Törene; Vali Dr. Ömer TORAMAN, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Baro Başkanı Ahmet ATAM, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Kamil ÇELİK, İl Emniyet Müdürü Hasan ÇEVİK, askeri erkan ile engelli vatandaşların aileleri katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1297