3 Mayıs 2019 Cuma

Kütahya Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı, 02.05.2019 tarihinde Kütahya Belediyesi hizmet binası Meclis Salonunda, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK Başkanlığında gerçekleştirildi.
Gündem maddelerinin görüşülerek değerlendirildiği Mayıs ayı meclis toplantısı öncesi katılımcılara hitap eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

YENİ DÖRT BİRİM KURULDU
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Seçim döneminde söz verdikleri bazı projeleri hayata geçirebilmek için Kütahya Belediyesinin ilgili müdürlüklerin altında tahsisine uygun gördükleri dört yeni birim kurduklarını söyledi. Başkan IŞIK, “Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde “Kadın, Çocuk Danışma ve Dayanışma Birimi”, yine Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olmak üzere “Engelli Hizmetleri ve Koordinasyon Birimi” kuruldu. Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı olmak üzere “Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi” ve Özel Kalem Müdürlüğüne bağlı olmak üzere “Araştırma Geliştirme Proje Hazırlama ve Değerlendirme Birimi” olmak üzere yeni dört birimin kurulması tarafımca uygun bulunmuştur” dedi.
Yeni kurulan birimler aracılığı ile daha önce sizler ve kamuoyu ile paylaştığım birçok sorunun daha kolay aşılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştireceklerini söyleyen Belediye Başkanı IŞIK, “Şimdiden bu birimlerde görev alacak personelimize ve gönüllü katkıda bulunacak tüm hemşehrilerimize teşekkür ederek hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

ARTIK CENAZE HİZMETLERİ ÜCRETSİZ
Kütahya Belediye Meclisine sunulan önerge ile 01.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, cenaze defin ve ilimiz sınırları içerinde yapılacak cenaze nakil hizmetlerinin Kütahya Belediyesi tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmesi tüm meclis üyelerinin oy birliği ile karara bağlandı.
Cenaze hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi için Belediye Meclisine sunulan önerge ile ilgili meclis kürsüsünden konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, “31 Mart seçimleri öncesinde cenaze defin ve şehir içi nakil hizmetlerinin ücretsiz olacağı yönünde vatandaşlarımıza taahhüdümüz vardı. Bunu uygulamaya geçirmek üzere Milliyetçi Hareket Partisi Grubu önergesi olarak bu konuyu gündeme getirdik. Birçok ilde ücretsiz olarak verilen bu hizmetin ilimizde de ücretsiz verilmesinin uygun olacağı ama şehir dışına çıkan nakil hizmetlerinin ise yine eskiden olduğu şekilde ücretli bir şekilde devam edilmesi amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
İKAMETİNİ KÜTAHYA’YA TAŞIYAN ÖĞRENCİYE YARDIM
İkametgahlarını Kütahya’ya aldıran ve ailesi Kütahya’da ikamet edip ihtiyaç sahibi olan öğrencilere Kütahya Belediyesine başvurmaları halinde ulaşım, kırtasiye, gıda, su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ikamet kart uygulamasının hayata geçirileceğini söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, “Kütahya il genelinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde 46 bin, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde 3 bin olmak üzere yaklaşık 50 bin dolayında öğrencimiz kayıtlı durumda. Bunların bir kısmı belki fiilen Kütahya’da değil ama ortalama il genelinde 45 bin civarında öğrencimiz var. Merkezde de 35 bin civarında öğrencimiz ikamet ediyor. Ama şuana kadar öğrencilerimizin çok büyük bir bölümü ikametgâhlarını birinci adres olarak kendi bulundukları illerde tutmuşlar ve Kütahya’da fiilen yaşamalarına rağmen resmiyette nüfus sayımında Kütahya ilini temsil eden bir vatandaş olarak görünmüyor. Dolayısıyla şuanda ilimizin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında şehrin nüfusunun yaşlı olması ve gerçek nüfusun fiilen burada yaşamış öğrencilerde dikkate alınmadığı için resmi nüfusla karşılaştırdığımızda merkez ilçede özellikle resmi nüfusun az kaldığı 240 bin civarında vatandaş adına merkezden gelen parayla toplamda 300 bine yakın ikametgahı şehrimizde olmayan insan yaşamaktadır” dedi.
İkamet kart projesinin, Kütahya Belediyesinin verdiği hizmet kalitesinin artması için öğrencilerin ikametgahlarını Kütahya’ya almaları halinde il nüfusunun artacağını, genel bütçeden alınacak olan payın yükseleceğini ve öğrenciler ile Kütahya’yı barıştırma adına önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı IŞIK, “Kütahya’da ki yaş ortalamasının aşağıya düşürülmesi taktir edersiniz ki burada gençlerimizin kalmasına ve fiilen burada eğitim öğretimlerini sürdüren genç nüfuslu üniversite öğrencilerin nüfusa dahil edilmesine bağlı. Bu konu eğer merkezde başarılabilirse ve diğer ilçelerimizde aynı şekilde bir yaklaşımla tüm üniversitedeki öğrencilerimizin önemli bir bölümünü ilimize dahil edebilirse ilimizde göç var mı? yok mu? tartışmaları sona erer” dedi.
Başarılabilirse il nüfusunuN 600 bin dolaylarına yaklaşacağını söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, “Diğer taraftan da öğrencilerimizin burada görünmesi nedeniyle belediye gelirlerinde ki merkezi bütçe payının artmasına yol açacak bir konu. Kendi ilindeki üniversiteyi tercih etmiş bu gençlerimize azda olsa bu kartı taktim edip, rektörlerimizle görüşüp kampanyayı kamuoyuna mal ettirebilirsek, Eylül ayında gelecek yeni öğrencilerle beraber Aralık ayına kadar öğrenci nüfusunu buraya aktarmış oluruz. Bu konuyu önemsiyoruz, dedi.

OTO PAZARI ARTIK ESKİ YERİNDE
Geçtiğimiz dönemde, galericiler sitesi içerisinde yer alan Oto Pazarının Pazartesi Sebze Pazarının olduğu yere taşınması ile vatandaşlar ve esnaflar tarafından gelen şikayetler üzerine eski yerine taşınması konusu Kütahya Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan toplantısında gündem maddeleri arasında yerini aldı.

Gündem maddeleri arasında yer alan Belediyemizce mevcut her Pazar günü, Pazartesi sebze Pazarının olduğu yere kurulan Açık Oto Pazarının eski yeri olan Galericiler Sitesinde, Bereket Caddesi ile 50. Sokak arasında kalan bölgeye taşınması konusu oy birliği ile kararlaştırıldı.

Toplantıya; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Belediye Başkan Yardımcıları, İlyas BAHAR, Abdullah DAMCI, Murat ARIK, Fatih GÖLGELİ, Ali İhsan ERTAŞ, Meclis Üyeleri ve Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 655