25 Nisan 2019 Perşembe

Kütahya'ya ait birçok türküyü derleyip Türk Halk Müziği repertuarına kazandıran ve Kütahya Türkülerinin babası diye anılan merhum Hisarlı Ahmet anısına düzenlenen Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu bu yıl 10.’su gerçekleştirildi.
Kütahya Güzel Sanatlar Derneği ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı iş birliğiyle gerçekleştirilen sempozyumun 2019 yılı teması “İnsan Yaşamında Müzik” olarak belirlendi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılışında konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Sempozyuma yurtiçinden ve yurtdışından katılan Kütahya’mızda ağırlamaktan onur duyacağımız değerli katılımcılar, öncelikle bu yıl 10.’sunu gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumuna hepiniz hoşgeldiniz. Üç gün boyunca sempozyuma katkı yapmak üzere bildiri sunacak, konser verecek olan tüm sanatçılarımıza ilimize hoşgeldiniz. Kütahya’nın önemli potansiyellerinden birisi sahip olduğu kültür varlıkları ve sanatçıları. Kütahya’da Sivil Toplum Kuruluşu ve Meslek Odaları çatısı altında bir araya gelen sanatçımızı da burada görmekten ayrıca memnun oldum. Kütahya’nın tanıtım sorunu artık sorun olmaktan çıkacak ve bu gerçekten bir hasret olmaya başlayacak. Kütahya’mızda düzenlenen sempozyuma gelip ilimizden ayrıldıktan sonra gittikleri şehirlerde ilimizi tanıtacak olan gerek yurtiçi gerekse yurtdışından gelen katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumunun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, dedi.
10. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumunda desteklerinden dolayı Vali Dr. Ömer TORAMAN ile Belediye Başkanı Alim IŞIK’a plaket takdim edildi. Daha sonra program kapsamında Türkiye'nin en önemli Kanun virtüözlerinden Tahir Aydoğdu konser verdi. Sempozyumun 27 Nisan tarihine kadar devam edeceği bildirildi.
Hilton Garden Otelde düzenlenen sempozyumda daha sonra Ressam Bayram YILDIZ’ın Fırçasın’dan Hisarlı Ahmet’in Kütahya’sı adlı sergi Vali Dr. Ömer TORAMAN ile Belediye Başkanı Alim IŞIK’ın katılımı ile gerçekleşti.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1171