8.6.2016

Vali Sayın Şerif Yılmaz kent protokolüne iftar yemeği verdi. 2013-2016 yılları arasında 3 yıl Kütahya Valiliği görevi yürüten Vali Sayın Şerif Yılmazın, Valiler Kararnamesi ile Burdura atanması sebebiyle veda yemeği havasında geçen iftar, İl protokolünün veda konuşmalarıyla devam etti.
İftar ve veda yemeğinde konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu 3 yıllık görev süresi içerisinde Vali Şerif Yılmaz ile birlikte sağlanan birlik beraberlik tablosunu anlatarak şu ifadeleri kullandı; Belki de en zor konuşmalarımızdan birisini bugün gerçekleştireceğiz. Belediye Başkanı olduğum dönemde ilk defa Valimizi başka bir şehre, başka bir göreve uğurlamanın toplantısını yapıyoruz. Bir yandan Ramazan ayının sevincini yaşarken, bir yandan da çok değerli Valimizin başka bir şehre tayinin veda yemeğinde bir araya gelmek içimizi sızlattı ve üzdü. Sayın Valim üç yıl önce göreve geldiğinde ben İl Başkanlığı görevindeydim, daha sonra bize Belediye Başkanlığı nasip oldu ve iki yıl boyunca da Sayın Valimizle iyi bir çalışma sergilediğimizi düşünüyorum. Ben Sayın Valimizden hem bürokratik anlamda, hem devlet yapısını tanıma anlamında hem de devletin işleyişi noktasında çok önemli tecrübeler elde ettim. Bizden önceki dönemde Kütahya Belediyesi ile İl Özel İdaresi maalesef mahkemelerde birbirlerini dava etmişlerdi. Kütahyanın hali böyleydi. Göreve geldiğimiz günden itibaren de Sayın Valimizin çok büyük katkılarıyla bütün davaları ortadan kaldırdık, birlik ve beraberliği Kütahyamıza kazandırdık. Halkımız hemşehrilerimiz için hangi proje iyi ise hangi proje hayat verecekse onun üzerinde durmanın gayreti içinde olduk.
Sayın Valimizin mesai mefhumu yok, Cumartesi Pazar, gece gündüz her zaman ulaşılabilir, her zaman projeleri karara bağlayabilme olanağını sağladığı için çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Biz burada şanssızız, iki yıldır çalışmaların neticesinde Valimiz Burdura gidecek, bence artık Burdur şanslı, biz şansızız. Bizler seçilerek iş başına geçiyoruz, ama valilik öyle değil. Kaymakamlıktan başlayarak merhale merhale yükselerek o makama ulaşılıyor, bu tecrübeler çok önemli. Sayın Valimizin hukukçu kimliği de adım attığımız projelerde bizlere yol açması ve fikir beyan etmesi bizlere ayrı bir güven verdi. Kütahyada hizmet varsa İl Özel İdaresiyle, Belediyesiyle tüm kurumlarla bir ve beraber hareket edersek, o güç birliğini oluşturursak o zaman biz bu şehre katkı verebiliriz. Dört milletvekilimiz var, ne zaman gidersek gidelim her zaman bizlere yardımcı olmuşlar ve önümüzü açmışlardır. İnşallah gelecek olan Valimizin de ilimize çok büyük katkılar vereceğini düşünüyorum. Bu birlikteliğin Sayın Valimiz tarafından gelecek Valimize de aktarılacağını düşünüyorum. İnşallah Kütahya ara dönem yaşamadan hızlı çalışmalarına devam eder.
Ben çok üzgünüm, kadim dostumu uğurlamanın hüznünü yaşıyorum. Ama uğurlama demek araya mesafeler koymak değildir, ömrümüz yettiği sürece her zaman bir abi kardeş mesafesinde görüşmeye devam ederiz. Kütahyada onun bir evi olduğu, buranında ikinci bir memleketi olduğunu unutmamasını istiyorum. Sayın Valimiz Şerif Yılmazın bundan sonraki Burdur Valiliğinde Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Burada ki huzur ortamını inşallah orada da yakalamasını temenni ediyorum, dedi.
Son olarak konuşan Vali Sayın Şerif Yılmaz, Hayatta bir başlangıç bir de bitiş var. 3 yıl önce bir Cuma günü Kütahyadaki görevime başladım, bir Cuma günü de Kütahyadan ayrılacağım. Mesleğe başladığımız zaman Türkiyenin her yerinde, her şartlarda görevini yapar diye sağlık raporu alıp Devlete teslim ediyor ve o günden itibaren Devletin, milletin emrinde nereye derlerse oraya gidiyoruz. Bugüne kadar verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Kütahya 11nci görev yerim, burdur 12inci olacak. İnşallah orada da alnımın akıyla görevimi yapmaya devam edeceğim. Göreve koltukların geçici olduğunu bir gün ayrılacağımızı bilerek başladım. Yaptığımız her şeyin hesabını vereceğimi bilerek yaşadım. Hem yarın ölecek, hem de hiç ölmeyecekmiş gibi çalışma gayretinde bulundum. Görevlerimizi bize görev verenlerin arzu ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Akşam eve gidip, kafayı yastığa koyduğumuzda günün muhasebesini yaptıktan sonra rahatça uyuyabiliyorsak bizim için mesele kalmamıştır. Hamdolsun Kütahyada geçirdiğim 3 yıl içerisinde pişman olduğum, keşke yapmasaydım dediğim hiçbir iş olmadı. Yaptığımız her işte öncelik milletin menfaatidir. Milletin menfaatine iş yaparken de kanunların bize verdiği görevler neyse ona göre hareket etmeliyiz. En önemlisi yarın huzuru mahşerde hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işi yapmamamız gerekiyor, bu ne olursa olsun. Şunu yaptım, bunu yaptım meselesi değil. İnsan ayrıldığı yere tekrar gelebiliyor, insanların yüzüne bakabiliyorsa yapabileceklerinin en iyisini yapmıştır diye değerlendiriyorum.
Vali sıfatını Devlet verdiği için kullanıyoruz. Çocuklarıma Babanız kim? diye sorduklarında hep söylediğim şey, Küçük Mustafa Mehmetin oğlu diyeceksiniz. Makamlarımız gelip geçici, asıl olan bizi dünyaya getiren anamızın, babamızın bize verdiği, öğrettiğidir. Onların bize verdiği terbiyeyle, ahlakla bu millete hizmet etmeye çalıştık, inşallah başarılı olmuşuzdur. Zaman zaman sert durup kalp kırdıysam bilinsin ki milletin menfaati içindir. Bugüne dek kimseden kişisel hiçbir arzum ve isteğim olmamıştır. Devletin bana verdiği görev şanlı Bayrağı taşımaktır. Herkese nasip olmuyor. Görevim çok ulvi ve zor bir görev. Bu bayrak yere inmez, bizden sonra gelen arkadaşlarımız da bu bayrağı dalgalandırmaya devam edecektir. Gelecek olan meslektaşım Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir iyi bir insan, bakanlık tecrübesi var. Bugüne kadar yaptığı hayırlı işleri Kütahyada da devam ettirecektir. Kütahya için hayırlı olsun. İnşallah ileride de karşılaşmak ümidiyle hepinize veda ediyorum.
Daha sonra Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Vali Şerif Yılmaza hediye takdim etti. İftar programı hediye takdimleri ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.
Grand Çınar Otelde düzenlenen iftar yemeğine Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Alim Taş, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Muhammed Yavuz, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, STK Temsilcileri, daire müdürleri, işadamları ile çok sayıda davetli katıldı.